Wpis z mikrobloga

#krotkofalarstwo

Pytanie jest. Chcę kupić krótkofalówki - dla siebie i dzieciaków, żeby móc się powygłupiać w terenie, ale myślę też o wykorzystaniu w firmie. Oczywiście natrafiłem na Baofeng, no ale czytam, że problem z legalnością bo za duża moc i odkręcana antena.

Pytanie, czy faktycznie jak będę nadawał takim radiem (gadał między dwiema krótkofalówkami), to ktoś jest w stanie zobaczyć, że nadaję ze zbyt dużą mocą?
  • 22
@annotate: ok, ale wtedy mogę używać tego radyjka tylko na tej konkretnej częstotliwości?

@CrystalDizzy: Baofeng wydaje się bardziej rozbudowany, w sensie że mógłbym sobie też prowadzić nasłuch służb, a tą Motorolą chyba nie?

(jestem totalnie zielony, ale możliwość szybkiej komunikacji wydaje mi się atrakcyjna, jednocześnie nie chciałbym łamać prawa czy zakłócać komuś innemu komunikacji przez swoją niewiedzę, stąd radzę się Was, koledzy ;)
tak, dokładnie. I tak się powinno robić w firmie, a nie jak #!$%@? z dźwigów i sklepów cały dzień na pmr ten sam kanał :)


@annotate: Zaraz, bo się teraz lekko zgubiłem...

Co jest złego w tym, że gadają cały dzień na tym samym kanale?
Rozumiem, że skoro mają wykupione pozwolenie to i tak nie mogą przejść na inny kanał (inną częstostliwość)?

---

@CrystalDizzy: a mogę zrobić tak, że kupię
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@staryhaliny: sek w tym że nie gadaja na swojej wykupionej częstotliwości, kupują najtańsza PMR która jest mocniejszą niż prawo pozwala i sieje jak głupia, włączają i... załatwione.

PMR jest do użytku cywilnego bez licencji. Trochę #!$%@? że pchają się tam takie zjeby które nie chcą wydać 80zl na licencje (na całą firmę...). Wchodzi potem taki na dźwig i całe miasto słyszy jego "górka górka" i z drugiej strony "no szto, no
@annotate: Dobra, to żebym dobrze zrozumiał sens tych licencji:

"#!$%@? z dźwigów" teraz kupują sobie takie 5-watowe Baofengi, włączają pierwszy lepszy kanał i se gadają. Coś jakby włączyli CB Radio i gadali sobie na kanale 19?

A mając licencję dostają konkretne numerki częstotliwości i muszą gadać tylko tam, tak?

No to czemu po prostu, nie mając licencji, nie przejdą od razu na jakąś wolną częstotliwość i tam sobie nie gadają?

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@staryhaliny: bo to nielegalne :p
To co robią na pmr też ale widać niektóre rzeczy są straszniej nielegalne, inne mniej strasznie nielegalne :)

Ja się już przestaje dziwić ze ludzie nie chcą tego używać. Albo masz ciszę w eterze albo stragan i syf jak reklamy na wjeździe w Tatry.
@staryhaliny: Tak, nie można nadawać z takiego Baofenga bez licencji na częstotliwość. Tylko kto się tym przejmuje? Środowisko airsoftowe nawala non-stop na baofengach na częstotliwościach jakie akurat im przyjdą do głowy, na jednej imprezie i kilkanaście różnych kanałów może być zawalone niedzielnymi żołnierzami, a możesz być pewien, że żaden z nich nie ma licencji. Nawet mój znajomy od miesięcy ma kilka baofengów, też licencji jakiejkolwiek brak, jeszcze o 6 rano nikt
@staryhaliny: Sorki, w robocie jestem więc ciężko teraz oglądać. Ale ogółem, te tanie krótkofalówki operują na ogół na 8 otwartych kanałach, które mają ustaloną częstotliwość. W Baofengu możesz sobie wklepać tą częstotliwość i wtedy nie łamiesz prawa wykorzystywania niedozwolonej częstotliwości, tylko używasz nadajnika o za dużej mocy. W przepisach jest chyba 0.5 czy tam 1, a Baofengi mają 5A. Tylko jaka jest szansa, że ktoś siedzi na otwartych kanałach z profesjonalnym
@Cinekk: baofeng ma minimum chyba 1A, a w przepisach masz 0,5A. No chyba, że któryś ma opcję regulacji na 0,5A, to wtedy chyba już żadnego problemu nie ma. Tylko i tak, kto cię złapie na otwartym kanale? A jak jesteś w pobliżu prywatnego właściciela konkretnego, czy uczęszczanego kanału, no to też nikt Ci nic nie zrobi. Może Janusze radiowi będą rzucać wiązanki za zaśmiecanie kanału i nie przedstawianie się numerem identyfikacyjnym