Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mam nowego lapka, niestety bez systemu. Wiem, że te wszystkie klucze za 15 ziko to scam jakich mało, ale mam jedno pytanie. Mam poprzedniego laptopa z Windows 10 i przypisanym do niego kluczem OEM. Czy mogę przenieść ten klucz do nowego komputera (a że starego usunąć, i tak idzie pod młotek). Wiem, że regulamin niby tego zabrania, ale prawnie sama UE mówi, że mamy prawo to robić. W końcu za niego zapłaciłem kupując go razem z laptopem. Jak to jest?

#kiciochpyta #windows #windows10 #prawo #technologia
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@iErdo: te klucze są legalne bo i tak używane są tylko na jednym sprzęcie (tym na którym zainstalujesz) to jakbyś sprzedał telefon komuś i by używał dalej tego sprzętu o tym samym imei i s/n
@iErdo: kupując zawierasz umowę, w której są pewne warunki, na które się godzisz. Kupujesz system przypisany do sprzętu, godzisz się na to, bo za to dostajesz rabat (normalnie windows kosztowałby drożej).

W praktyce klucz z poprzedniego komputera jest przypisany do poprzedniego komputera, wpisany do bazy gdzieś na serwerach MS.
Jak spróbujesz użyć na innym komputerze, to może nic się nie stanie, ale może też nie zadziałać. Albo zadziała, ale po jakimś
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@iErdo:

Przenoszenie licencji OEM
W kontekście licencji OEM największym ograniczeniem są pewne obostrzenia, odnoszące się do przenoszenia i odsprzedaży klucza Windows. Najistotniejszą informacją jest to, że licencja OEM działa w obrębie pojedynczego stanowiska. Nie tyczy się to jednak konkretnej płyty głównej, procesora, czy jakiegokolwiek innego podzespołu jak dawniej, lecz do całej maszyny. Możemy zatem wymieniać części w naszym pececie, a nawet w całości go wymienić na nową jednostkę bez potrzeby zakupu
@iErdo: wersja domowa jest tańsza, zdaje się niecałe 700. No ale to nie jest naklejka z rybką, czy ramka na tablicę rejestracyjną z drewnianym dowcipem.
To jest solidne oprogramowanie, istotny element komputera, plus dodatkowe aplikacje w bonusie.
Zawsze zostaje ci linuks, czy inne freebsd, tylko tam zamiast pieniędzmi płacisz żenadą i abstynencją od seksu ( ͡° ͜ʖ ͡°)