Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
Jakiś czas temu zastanawiałem się nad przydomowym magazynem energii cieplnej. Zgrubnie część rzeczy przemyślałem, ale nie mogę sobie poradzić z jedną.
Załóżmy, że nasz magazyn to w przybliżeniu betonowe szambo wypełnione piaskiem, postawione na gruncie i zaizolowane wełną mineralną lub skalną (wytrzymuje wysokie temperatury). W środku mamy system rur do przepuszczenia przez wnętrze powietrza (odzyskiwanie ciepła) i grzałki elektryczne podłączone do naszej przewymiarowanej instalacji fotowoltaicznej. Powiedzmy, że piasek rozgrzewa nam się do 400*C.

Jak w takim razie odizolować magazyn od strony gruntu? Jaki materiał zastosować, żeby był w stanie unieść cały zbiornik betonowy i jednocześnie nie przewodził dobrze ciepła?

Czy macie jakieś pomysły, bo tego problemu nie umiem rozwiązać sam.

#budujzwykopem #fotowoltaika #gruparatowaniapoziomu #energetyka #budownictwo
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mathmed: a czemu nie xps? Jeśli dobrze liczę to wytrzymałość na ściskanie 500kPa odpowiada 50m słupa wody, chyba szambo uniesie.

Na YouTube wodne magazyny izolują pianką pur od wewnątrz.
@Bad_Wolf: Świetny pomysł! Napisałem też do https://polarnightenergy.fi/
Ciekawe czy odpiszą...

Good morning,


I'm really impressed by your beautiful design of heat energy storage solutions, that is something groundbreaking.

I dream of building DIY sand-based energy storage next to my family home. I was thinking of using a large sand-filled concrete tank on the ground. The heating element would be powered by a photovoltaic installation, rock wool insulation of the side walls,
@mathmed: a sprawdziłeś, nawet jakby sprawnosc magazynu wyniosła 100%, to ile ciepła jest on w stanie akumulować, aby ogrzać cały dom? No i piasku jest potrzebne?

Ciekawostka, jak piasek ma mieć 400*C to izolacyjność takiej wełny jest mniejsza niż podają to w katalogach, bo maleje ona wraz ze wzrostem temperatury
@mathmed: i sprawdziłbym czy jest sens grzać fotowoltaika (grzalkami), gdy większa sprawność cieplna maja solary.

Btw: 400 stopni wydaje się być trudnym do osiągnięcia no i kwestia tego ile metrów kanałów z powietrzem potrzebujesz do tego by ogrzać powietrze. A to determinuje wielkość magazynu. Im więcej metrów rury będziesz musiał zmieścić tym większy magazyn będziesz potrzebował.

No i trzecia sprawa - największe uzyski z foto masz wiosna/latem a nie jesienią czy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@FFFFUUUU: Dlaczego? Nie ma wiele alternatyw.
Chciałem mieć baterię ogniw LiFePO4, a nadmiar energii ładować z magazyn ciepła.
Chciałem mieć jeszcze turbinę wiatrową i nawet kupiłem ostatnio silnik "w kole" z motocykla. Zostaje wiatr i FV. Ale może masz lepszy pomysł?
@mathmed: W krajach skandynawskich w latach 70-80 stosowano chyba dość podobny system akumulacyjny - "piaskowy", tylko bezpośrednio w podpiwniczeniu.

Natomiast dobrze się zastanów i ZRÓB TESTY jak będzie się zachowywała elektryczna "grzałka powietrzna" która ma ogrzać to do 400°C. Bo w domowych wentylatorach ogrzewane jest (relatywnie) zimne powietrze, a u ciebie to ono chyba będzie biegać w układzie zamkniętym. I nie będzie innego odbioru energii z grzałki co determinuje
@mathmed: zmieńmy słońce w energię elektryyczną (i ciepło wytraca się na powierzchni panelu), z czego sprawność jest 28%, potem dodajemy jeszcze MPPT (bo bez tego jest 30% mniej), no i potem znowu na ciepło. Teraz w sprzedaży są hybrydowe panele PV + grzanie glikolu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@FFFFUUUU: To ciekawe, ale chyba instalacja niskotemperaturowa, zaletą grzejnicy elektrycznej jest możliwość osiągnięcia wysokich temperatur w medium gromadzącym energię.

@bialy100k: No właśnie myślałem o zakopaniu w piasku dość dużej powierzchni grzejnicy z odpowiedniej konfiguracji rezystancji i wydajności do mocy paneli, żeby nie było efektu przeciążania przy pełnej mocy instalacji. Natomiast pewnie będzie trzeba to śledzić - pdp. jakieś czujniki termoparowe.

Panowie będę chciał zrobić symulację na bazie
https://antistorm.eu/others/heatstorage/
Z wody
@mathmed: Ciekawi mnie jaką to będzie miało sprawność oraz koszty inwestycji. Bo wydaje mi się ze trudno przebić magazyn energii plus pompa ciepła. Magazyn energii sprawność 80%, pompa ciepła załóżmy ze 300% (chociaż są lepsze).

Jak będziesz miał jakieś wyliczenia to proszę wolaj :)
@mathmed: wracając do pierwotnego pytania o izolację. Może coś w stylu wylewki? Tzn. W wykopie robisz chudziaka, na to dajesz jednak nie wełnę tylko xps lub inny materiał, potem na to dajesz jeszcze raz wzmocnioną zbrojoną wylewkę i stawiasz na tym zbiornik. Finalnie od dołu będziesz miał więcej cm betonu niż po bokach, przez co temperatura nie powinna przeniknąć do xps żeby zmienić jego strukturę. Finalną temperaturę na xps można chyba