Wpis z mikrobloga

2478 + 1 = 2479

Tytuł: Gniewa
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★
ISBN: 9788396458292
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mięta
Forma książki: e-book
Kontynuacja prequelu serii o szeptusze, czyli słowiański romans paranormalny. Wzięłam sobie jako lekkie czytadło na urlop i jako takie sprawdza się dobrze. Od czytadła wymagam podstawowej kwestii: ma się dobrze, płynnie czytać, więc powinno być bez zarzutu stylistycznie i bez większych wpadek fabularnych. Miszczuk prawie spełnia te wymagania - jedynie parę razy odrzuciło mnie źle brzmiące zdanie. Gorzej pod względem światotwórstwa: mamy tutaj bardzo ciekawy pomysł na Polskę bez chrześcijaństwa i z ciągle funkcjonującym kultem rodzimym (w zasadzie nie jest to i tak dalekie od realiów, skoro większość rytuałów i obrzędów przemalowanych na katolicyzm ma proweniencję przedchrześcijańską). Autorka nie pokusiła się jednak o choćby marginalne zarysowanie odmiennej wizji historii, jaka niewątpliwie wystąpiłaby w tak zmienionych realiach społeczno-politycznych. To się sprawdza, kiedy opisuje życie w wioskach przy Górach Świętokrzyskich, małych społecznościach odległych od reszty kraju i świata, ale wszelkie wtręty zahaczające o realny bieg historii (zabójstwo Kennedy'ego) czy znaną nam popkulturę (Hulk) kompletnie wytrącają z odbioru tej alternatywnej rzeczywistości.
Serię o szeptusze czytałam już dawno, kiedy miałam fazę na wszystko z wierzeniami słowiańskimi w tle, ale tyle jestem w stanie stwierdzić: prequel jest lepszy. Niekoniecznie wynika to z rozwoju umiejętności pisarskich (poziom jest raczej stały, zarówno pod względem wad, jak i zalet), po prostu główna bohaterka nie jest dla mnie aż tak irytująca, mimo że irytująca bywa. Miszczuk sprawnie opisuje słowiańskie zwyczaje i słowiańskich bogów - czepiałabym się tylko tego, że przypisuje im konkretne relacje i genealogię, bo to już dla mnie wyjście poza licentia poetica.
Sama fabuła to typowe czytadło w stylu romansu paranormalnego, jest więc wiele perypetii miłosnych, rywalizacji o względy, głupiutkich intryg, seksu. W tym ostatnim wypadku na szczęście nie mamy do czynienia z grafomanią. Występuje również wątek kryminalny, ponieważ w tajemniczych okolicznościach umiera jedna z pacjentek-klientek szeptuchy, której ta dostarczała różne specyfiki.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #slowianie #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Pobierz
źródło: comment_1666951493PQLTTp67LXJYK4fiU0Sttr.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★ (5.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-11-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 416

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. W cieniu Babiej Góry (Irena Małysa)
2\. Jest krew (Stephen King)
3\. Krwawnica (Mieczysław Gorzka) - najnowsza