Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Cześć. Naszła mnie bardzo poważna rozkmina.
Może dla wielu z Was wyda się to głupie, prymitywne itp. ale...

No więc. Mam sobie te 31 lat, wykształcenie średnie, raczej żadnych poważnych ambicji (oprócz swojej winnicy). Mam żonę, dzieci jeszcze nie. Mamy wspólne mieszkanie, kupione za gotówkę, żądnych zobowiązań itp. mamy stałą pracę w państwowej spółce, zarobki, troszkę więcej niż średnia krajowa. Ogólnie nie mozemy narzekać.

Ale tak sobie pomyślmy. Perspektywa pracy jeszcze pewnie z 40 lat żeby iść na emeryturę i dostawać jakieś ochłapy od państwa, perspektywa wychowywanka dziecka w tej chojowiźnie...

wydaje mi sie , że, życie w takiej np: Grecji, Hiszpanii, Włoszech itp. Jest sporo łatwiejsze, że nie spotykają Cię problemy życia codziennego tak jak w Polsce.

Czy jest tu ktoś kto rzucił stosunkowo bardzo stabilne życie w Polsce, zaryzykował i teraz może się wypowiedzieć jak to wygląda z biegiem czasu?

#emigracja #wlochy #grecja #pracbaza #hiszpania #cieplekraje

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6359b02eb091b65ac6cfa8ae
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 26
wydaje mi sie , że, życie w takiej np: Grecji, Hiszpanii, Włoszech itp. Jest sporo łatwiejsze, że nie spotykają Cię problemy życia codziennego tak jak w Polsce.


@AnonimoweMirkoWyznania: ale spotykają problemy dnia codziennego tylko w innym kraju. Odpisuję bo też się nad tym zastanawiam od jakiegoś czasu. Mam pracę za biurkiem w PL, zarabiam raczej dobrze, ale nie wiem czy nie wolałbym pracować jako np dostawca produktów, kierowca czy nawet jakiś
@AnonimoweMirkoWyznania tak jak mówi wyżej @BratProgramisty, są inne problemy. Ja wyjechałem pod koniec 2007 mimo kupionego mieszkania w Polsce i świetnej pracy. Pracowałem w IT, miałem 28 lat, cały świat przede mną. Wyjechałem cl prawda nie do kraju który wymieniłeś ale jednak.
Z plusów - żyje się super. Dzieci są trojezyczne w pełni dzięki szkole prywatnej, w sumie zaraz będą mówić w 4 czy nawet 4 językach (ja mam wadę wymowy
@AnonimoweMirkoWyznania: jak nie jesteś specjalistą w jakieś porządnej dziedzinie, a nie jesteś jak sam piszesz (średnie bez ambicji, siedzisz na państwowej posadzie) to siedź i trzymaj się stołka.

Jasne, możesz zaryzykować i wyjechać pierwszy żeby się spróbować gdzieś zaczepić a wtedy ściągnąć partnerkę - ale razem nie lećcie w ciemno bo wam to wyjdzie bardziej na złe niż dobre.
@AnonimoweMirkoWyznania: w Hiszpanii jest problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy, szczególnie, że nie jesteś żadnym specjalistą, ale też życie jest moim zdaniem mimo wszystko tańsze- ceny w sklepach są podobne jak w Polsce, ale na południu nie ma zimy, dzięki czemu dużo oszczędzamy. Nieruchomości jeszcze bywają tam śmiesznie tanie, ale to już się kończy
@buysy

Nieruchomości jeszcze bywają tam śmiesznie tanie, ale to już się kończy


Niby czemu? Najnowsze prognozy to spadek 5% do 2024, a jeśli wziąć pod uwagę ceny transakcyjne to spadek do 18%.

https://www.bankinter.com/blog/finanzas-personales/informe-inmobiliario-bankinter-precio-vivienda

ale na południu nie ma zimy, dzięki czemu dużo oszczędzamy.


Tak średnio. Jak masz kilka miesięcy 30-40+ stopni, a następnie okres, gdzie spada do 15 to jest to dla Ciebie jak zima. Tamtejsze domy szybko się wychladzają, a koszty
@AnonimoweMirkoWyznania: żeby przedstawić ci sytuację w jakiej znajdują się polacy:
we włoszech funkcjonuje bezwarunkowy dochód podstawowy w kwocie 880euro (kwota z artykułu jest z 2019 roku, przed waloryzacją)
https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/780-euro-od-panstwa-wlosi-wdrazaja-dochod-podstawowy,61997.html
jest to kwota netto i oprócz posiadania obywatelstwa i limitu nie więcej niż jednej nieruchomości nie ma innych wymagań.
vs.
https://www.rp.pl/wynagrodzenia/art19124531-polowa-polakow-zarabia-nie-wiecej-niz-4-7-tys-zl
w grecji są 13 i 14 pensje, kredyty na 3% no i waluta stabilniejsza od złotówki
ogólnie polska=afryka jeśli chodzi o
@AnonimoweMirkoWyznania: W Polsce się żyje na poziomie jeśli jesteś w stanie przytulić minimum 2, a najlepiej 3-4 średnie krajowe. W przeciwnym razie w wielu miejscach na świecie będzie lepiej. Ale, i tutaj jest wielkie ale, nigdzie nigdy nie zostaniesz w 100% zaakceptowany jako swój, nawet po wielu latach tam, dopiero Twoje dzieci mają na to szanse.
@elena-mary: pracować chce zdalnie tak jak do tej pory, programista here, a żona jest nauczycielka w podstawówce i chciałaby poszukać czegoś s stronę opiekunki dla dzieci, bo raczej przedszkole czy żłobek odpada z tego co widziałem po przepisach.
Co do języka to uczyłem się 3 lata w liceum, żona rok na studiach, na b1/b2 byśmy ogarnęli