Wpis z mikrobloga

#kredyt vs #leasing vs gotówka przy kupnie samochodu za około 150k na JDG (ryczałt)

1) Czy w przypadku kredytu od razu rozlicza się połowę VAT-u całego auta w firmie, czy poszczególne raty?

2) Leasing jasno omówiony, ale minusem jest, że ciężej się go pozbyć w razie chęci np. wyjazdu z kraju - w ciagu pierwszych dwóch lat chyba ciężko spłacić całe auto od razu i nie mieć problemów z podatkami?

3) Gotówka najwygodniej i wtedy od razu odliczam połowę VAT-u auta, prawda? W przypadku ewentualnej sprzedaży auta muszę coś oddawać Urzędowi Skarbowemu?
  • 12
I czy jest różnica gdy wezmę ew. kredyt samochodowy (celowy) na JDG a prywatnie albo w ogóle kredyt gotówkowy prywatnie i będę chciał taki pojazd rozliczyć w firmie?

Zastanawiam się czy jest rozsądna alternatywa dla gotówki
@bb89: właśnie są tak porypane czasy, że niekoniecznie. Tzn. nominalnie tak - oczywiście, ale biorąc pod uwagę inflację i spekulując, że stopy nie będą dużo wyższe, to kredyt się opłaca. Bo płacimy odsetki niższe niż pieniądz straci na wartości na przestrzeni miesięcy. Wiadomo - to ma sens, tylko gdy w tym samym czasie zrobimy coś sensownego z gotówką, a nie będzie leżeć i czekać aż straci na wartości - to głupota.
@bb89: kredyt samochodowy podrożał o 2 punkty procentowe względem oferty sprzed 3 lat. W dodatku jest na stałej stopie, więc inflacja jest sporo powyżej oprocentowania.

@Leniwiec1: 1. Tak, kredyt podatkowo to tak jak zakup za gotówkę
2. Tak, wychodzi drogo. Musisz wykupić auto po wartości rynkowej.
3. Musisz normalnie wystawić fakturę VAT 23% przy sprzedaży i oddać im całe 23%. Przy zakupie odliczysz tylko 50%.
i odnośnie komentarza: Różnica jest
@OptiFinance: dzięki! Trochę to zawiłe, bo co w przypadku kredytu prywatnego, z którego pieniądze użyłbym na zakup auta na fakturę na firmę? Wtedy połowa VAT do odliczenia prawda? W ogóle wtedy jest to jako zakup na firmę za gotówkę, a skąd gotówkę wziąłem to inna sprawa, chyba że inaczej to działa.
@Leniwiec1: Jak mówimy o kredycie gotówkowym to możesz go brać prywatnie. Na co wydasz nie ma znaczenia. Przy JDG nie ma rozróżnienia czy to są Twoje prywatne środki czy firmowe, to nie spółka gdzie każdy dokument musi mieć przypisany KP czy przelew. Możesz wziąć kredyt gotówkowy prywatnie po czym środki wydać na zakup firmowy. Tylko gotówka wyjdzie chyba gorzej - nie znam obecnych ofert kredytów gotówkowych, więc ciężko mi ocenić.
@OptiFinance: jasna sprawa, dzięki! nie no branie kredytu gotówkowego na zakup czegokolwiek wydaje mi się "głupie" i odpycha, ale jak patrzę na ile opłaca mi się leasing z perspektywy bycia na JDG na ryczałcie, to nie widzę realnie różnicy - leasing nie wygląda taniej, mimo, że ludziom kojarzy się lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)