Wpis z mikrobloga

Mirko pytanie, pewnie jedno z tych głupich.
Potrzebuje zrobić maszynkę która będzie zanurzać dany element w cieczy i potem go wyciągać
Problemem jest to że elementy są max 32cm długie i wyciągać je muszę z prędkością 0,5mm/s .

Myślałem o wykorzystaniu siłownika linkowego ale nic takiego o takiej prędkości nie znajduje, drugi pomysł to oś z drukarki 3d
Znalazłem coś takiego:
https://botland.com.pl/czesci-zapasowe-creality/19966-zestaw-podwojnej-osi-z-do-drukarek-3d-ender-3-ender-3-pro-ender-3-v2-5904422379780.html

Głupie pytania, czy jak dobrze rozumiem, to jak przykrece silnik i górne mocowanie pręta to ten wózek będzie jeździł gora- dół? Czy będzie się kręcił?

I czy jestem w stanie ustawić taka prędkość jaka potrzebuje? Da się to jakoś prosto na Arduino zrobić?
#majsterkowanie #druk3d #budowamaszyn #drukarki3d
  • 10
@19ludwik91: Ewentualnie jak już masz ten silniczek krokowy to założyć mu jakiś bęben i niech zawija linkę podnosząc przedmiot - tu tak samo prędkość na Arduino sobie zrobisz jaką chcesz.
Głupie pytania, czy jak dobrze rozumiem, to jak przykręcę silnik i górne mocowanie pręta to ten wózek będzie jeździł gora- dół? Czy będzie się kręcił?


@19ludwik91: jak zamontujesz jakieś prowadnice do tego to tak, inaczej wózek będzie chciał się kręcić tak jak śruba
Prędkość poruszania będzie zależeć od śruby trapezowej - drobniejszy gwint, i ilości stopni, i silnika krokowego - są takie co mają 1.8 stopnia na krok, a i są
Czyli potrzebuje żeby wózek miał szynę, ok. W sumie to nic innego jak imadło;)


@19ludwik91: Nie, potrzebujesz taką prowadnicę, żeby wózek nie kręcił się w kółko razem ze śrubą, tylko przesuwał góra-dół. Imadło nie da rady. Najprostszą opcją chyba byłoby nawijanie jakiegoś sznurka lub linki na wałek-przedłużenie osi silnika.
@19ludwik91: To właśnie do tego zostało zbudowane, tylko trochę różnica w cenie, ale możesz na tym przykładzie zobaczyć jak wózek powinien pracować i dlaczego tamto pierwsze rozwiązanie będzie się kręcić w kółko.
W drukarkach 3d całe poziome ramię jest takim wózkiem z jedną śrubą napędzającą i ten zestaw to dodatkowa śruba z drugiej strony