Wpis z mikrobloga

#konstruktorelektrykamator buduje #budujzwykopem
#pompaciepla z #klimatyzacja część kolejna, chyba 3, a może 6? Nie ważne.
To co na zdjęciu to płytka z częścią elementów która ma sterować ogrzewaniem.
Co ciekawe #esp8266 ma tylko jedno wejście ADC ale ja mam zamiar podpiąć aż 8 czujników w postaci termistorów. Jak? A no prosto, układ 4028 będzie zasilał po kolei czujniki i ADC będzie zbierało sygnał i będzie przypisywany do konkretnych czujników.
Płytka ma sterować zaworem 3D CO-CWU, drugim zaworem 3D mieszającym do podłogówki, zasilanie pompek obiegowych, zasilanie grzałki tacy ociekowej i jednoczesne grzanie karteru sprężarki załączane poniżej o 2 może 3stC.
Jest też styk bez napięciowy do włączania trybu MAX POWER wtedy pompa wchodzi na maksymalną moc nie uwzględniając termostatów.
I dwa wyjścia przez optotranzystory. To robię tak awaryjnie gdyby trzeba było oszukiwać czujnik temperatury oryginalnej płytki klimatyzacji. Pomysł jest taki żeby ogniwem Peltiera chłodzić/ogrzewać czujnik i wtedy pompa pracuje z całkiem innymi wartościami.
Wołam też obserwatorów #arduino, bo pokrewny temat, a może będę potrzebował pomocy w programowaniu. Np już wiem że chcę jakoś przetransferować dane wpisane na stronie #html do kodu wykonawczego. Np takie coś jak wartość zadana temperatury CWU, podłogówki, histereza, krzywa grzewcza.
Jakiś pomysł jak dane ze strony HTML wrzucić LIVE do kodu wykonawczego w ESP?
bambus94 - #konstruktorelektrykamator buduje #budujzwykopem 
 #pompaciepla z #klimat...

źródło: comment_1666643258vGl1C2megkYtUkP7zmeWRq.jpg

Pobierz
  • 37
Jak? A no prosto, układ 4028 będzie zasilał po kolei czujniki i ADC będzie zbierało sygnał i będzie przypisywany do konkretnych czujników.


@bambus94: a nie lepiej zewnętrzny ośmiokanałowy ADC z odczytem po I2C? Ten wbudowany w ESP to szczerze mówiąc taki sobie jest.
No i płytka uniwersalna? Jak zwierzęta?

Jakiś pomysł jak dane ze strony HTML wrzucić LIVE do kodu wykonawczego w ESP?


@bambus94: są w necie gotowe procedury C++
@kaspil: No i tego chcę uniknąć. Nie mam i nie zamierzam mieć żadnego serwera.
Jak będę chciał zmienić nastawy to będę się łączył bezpośrednio z ESP.
Nie mam żadnej sieci ani Ethernet ani wifi w domu więc i tak taka forma zostaje.
@wypokowy_expert: Nie, mam niemiłe przygody z DS18B20, i zostaje kwestia jak podpiąć 8 czujników nie znając ich adresów żeby program wiedział który jest gdzie? Bo jak bym miał wykorzystać 8 GPIO to jeszcze gorzej jak na termistorach.
A zobacz na przemysł, tam wciąż jadą na PT 100
@Jarek_P:
Panie, 4 kanałowy to 1/4 ceny tego co wydałem na te elenty, a co dopiero znaleźć 8 kanałowy. A robię dwie takie
@bambus94: A nie prościej uzyć ds-ów cyfrowych 18b20? 8 czujników na jednej szynie z odczytywaniem po adresie?
Przełączanie zasilania po czujnikach nie brzmi mi jakoś tak stabilnie :D
Co do kwestii adresów, zobacz w kodzie easyesp jak ładnie to ogarneli. Lista odczytanych adresów i przypisujesz adres do konkretnego rekordu. Wymiana czujnika? to kwestia odnalezienia na stronce rekordu i przypisania do niego nowego adresu, prosto i łatwo. Mam tak zrobione 5 czujników
@houk: przełączane będzie zasilanie do termistorów. Więc jak ma być nie stabilne?

A z DSami to już było, jak podpiąć 8 czujników nie znając adresów i żeby układ wiedział że ten konkretny to jest temperatura CWU a ten to temperatura powietrza? Z termistorami nie ma z tym problemu.
A skoro wszelakie urządzenia gdzie są dokonywane pomiary temperatury wciąż jadą na termistorach tzn że jest to wciąż dobra metoda.
Daleko nie trzeba
@bambus94: Ja wiem, sam mam sterownik pieca na termistorach, ale swoje projekty robie na DS. Odśwież stronke bo edytowałem wpis i opisałem metodę fajną na adresy dsów
jak podpiąć 8 czujników nie znając adresów i żeby układ wiedział że ten konkretny to jest temperatura CWU


@bambus94: Banalnie, wchodzisz w konfig swojej apki, widzisz przypisane DSy i te wolne. Wolny przypisujesz do urządzenia. Osobiście testowałem PTki i DSy i zawsze miałem problem poprawnej kalibracji PTków. Dziś mam oparte z 20 czujników na DSach.

Tylko to wiąże się z każdorazową ingerencją w kod


No więc już wiesz, że możesz napisać
przeniósłbym na serwerek na którym stoi Domoticz/Home Assistant


@mirekwirek: Nie mam takich wynalazków, to będzie najbardziej skomplikowane elektronicznie urządzenie w domu zaraz po laptopie i telefonie.
Gdybym miał więcej czasu (a zima tuż tuż) to nawet bym kombinował z całkowicie analogowym systemem sterowania.

I sugerowanie żeby stawiać cokolwiek na RPi to już totalna ekstrawagancja.

Nie potrzebuję mieć opomiarowanego każdego urządzenia i spiętego tego w jakąś sieć. Wszystko ma działać.
I sugerowanie żeby stawiać cokolwiek na RPi to już totalna ekstrawagancja.


@bambus94: To jest takie pitolenie. A na bazie tego najszybciej zrobisz działający prototyp swojego rozwiązania. Ale rozumiem, że ma być "sexy" i móc to pokazać na elektrodzie ;)