Wpis z mikrobloga

Nie przepraszam,zacytowałem dobrze
@hahacz:

> wszystko co robi robi ku pozytkowi ludzkosci, aby miala swietlana przyszlosc (odnawialna energia, niezanieczyszczajace srodowiska spalinami samochody, ubezpieczenie ludzkosci w postaci zycia.

Hej, ciekawa rozmowa, tylko zastanawuam się jak mógł byś się odnieść w kwestii odnawialnej energii przy wydodobyciu i produkcji,czy ogólniecałego życia przez nawet recycling akumulatorów litowych? Czy to jest bardziej eko od tradycyjnego paliwa,nie wiem"kopalnego"? Muskowi nie odejmuję ani przedsiębiorczości, ani pomysłowości, czy talentu i szanuję jego wizje i drogę jaką wybiera do osiągnięcia celu-ów,ale. No właśnie, czy np. zanieczyszcanie światłem przez starlinki,czy widoczności teleskopów dla jakiejś ideii,to dobry pomysł. Pomijam, czy ktoś jest wynalazcą czy nie. Przepraszam, to mój pierwszy wpis
  • 3
Co do zanieczyszczania swiatlem to po pierwsze Musk stara sie je obecnie ograniczyc poprzez tworzenie powierzchni swoich satelitow mniej odbijajacymi swiatlo, a po drugie gdy juz jego Starshipy beda latac, wowczas bedzie sie oplacalo wyniesc wszystkie teleskopy w kosmos i wowczas problem zanieczyszczania swiatelm zniknie.

Nie analizowalem jak bardzo akumulatory z samochodow elektrycznych zanieczyszczaja srodowisko w porownaniu z paliwem kopalnym. Jest to z pewnoscia ciekawy temat do badan.

Z pewnoscia z biegiem
@hahacz: obecnie, fakt stara się,żeby nie odbijały światła starshipy. problem pojawił się przy pierwszych,które wypuszczał. Część jeszcze fruwało kilka miesięcy temu.
Nic nie wiem, o tym,żeby miały się zamknąć obserwatoria naziemne wkrótce, na rzecz tych fruwających.
Też nie analizowałem badań nad szkodliwością wydobycia i całego życia akumulatorów li-on, jedynie słyszałem u tomasza rożka i lamży lukasza o problemie, gdzie lamża,jak to on pewnie za Nature mówił, a rożek,nie pamiętam.
Do tego
Nie wkrotce, ale wkrotce po tym jak Starship zacznie masowo latac w kosmos stanie sie nagle oplacalne (a czasem w ogole mozliwe) wynoszenie duzych elementow na orbite, w tym duzych teleskopow. A skoro bedzie to oplacalne to tam sie przeniosa, bo warunki do obserwacji sa tam lepsze.