Wpis z mikrobloga

Rozmowa z Powstańcem Warszawskim - płk Waldemar Nowakowski "Gacek" - miał 12 lat w 1944 r. Część 1 Link do znaleziska z filmem i prośba o wykop: https://www.wykop.pl/link/6870315/rozmowa-z-powstancem-plk-waldemar-nowakowski-gacek-mial-12-lat-w-1944-r/

W 2019 zorganizowaliśmy zbiórkę na pomoc w odnowieniu prywatnego muzeum Powstańca Warszawskiego. https://www.zwiadowcahistorii.pl/kolekcja-blisko-200-sztuk-broni-powstanca-warszawskiego/ Wszystko przebiegło pomyślnie, a ja zostałem zaproszony na jego otwarcie... moja wizyta miała mały poślizg. Jednak najważniejsze że się odbyła, w trakcie mojej 4 godzinnej obecności tam zarejestrowałem myślę bezcenną rozmowę, z której własnie możecie oglądnąć pierwszą część.

O kim mowa? - Pułkownik Waldemar Nowakowski – „Gacek” – jest Powstańcem Warszawskim, Żołnierzem Niezłomnym, weteranem wojennym i byłym więźniem okresu stalinowskiego. Miał 11 lat gdy rozpoczął walkę o Naszą Ojczyznę, a 12 gdy wybuchło PW. Służył w oddziale „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) – III Obwód „Waligóra” (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 2. Rejon – Szpital Polowy ul. Obozowa 85, zgłosił się do służby jako ochotnik. Podczas powstania sanitariuszem i łącznikiem. Na początku 1949 roku „Gacek” wraz z kolegami brał udział w operacji „Mitropa” próbując wysadzić w powietrze „błękitny pociąg” kursujący między Berlinem a Moskwą. Zakończyła się ona niepowodzeniem, Nowakowski został aresztowany przez UB i skazany na 6 lat więzienia. Jego ojciec mjr Władysław Nowakowski (1898-1964) również walczył w Powstaniu Warszawskim, był dowódcą zgrupowania „Żubr” na Żoliborzu.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#polska #historia #iiwojnaswiatowa #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historiapolski #nauka #powstaniewarszawskie #warszawa #zainteresowania #drugawojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #wojna #bron #youtube
Pobierz Zwiadowca_Historii - Rozmowa z Powstańcem Warszawskim - płk Waldemar Nowakowski "Gace...
źródło: comment_1666374706CrtfflrxOHz4nrbjiqg4lL.jpg
  • 14