Wpis z mikrobloga

Słuchajcie, jutro mam na rano egzamin praktyczny w WORDzie i mam kilka pytań tak dla pewności:

1) Czy w przypadku gdy są 2 pasy np. do skrętu w lewo, ten po prawej stronie jest mocno zapełniony, a lewy praktycznie pusty, czy jazda lewym będzie błędem?

2) Czy przy parkowaniu po prawej stronie prostopadle chcę sobie zwiększyć trochę odległość od pojazdów przy których parkuję i wjechać na lewy pas, muszę dać najpierw lewy kierunkowskaz, a potem wykręcając w prawo dać prawy kierunkowskaz czy tylko prawy kierunkowskaz użyć?

3) Czy jeśli zatrzymam się przed wysepką, a pieszy będzie z lewej strony dopiero wchodził na pasy przed wysepką z jego strony mogę się zatrzymać i przepuścić go?

Dzięki, stresuję się giga ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#prawojazdy #egzamin
  • 4
@Malutor:
1. Nie będzie, lewym pasem służącym do skrętu możesz jechać nawet jeśli prawy jest pusty

2. Tylko prawy, pamiętaj że nie możesz najechać na linie ciągłą więc manewr ten przy takiej nie przejdzie

3. Możesz go przepuścić, nie jest to błąd
czy jazda lewym będzie błędem


@Malutor: 1) to po co byłby lewy pas? Można korzystać ze wszystkich pasów do jazdy w danym kierunku, a nawet powinno się to robić, bo może to ograniczyć zator na kolejnych skrzyżowaniach

2) na egzaminie nie powinni kazać Ci parkować w tak wąskim miejscu, że musiałbyś "pożyczać" sąsiedniego pasa

3) nie ma obowiązku zatrzymania się w tej sytuacji. Możesz to zrobić, nie powinno być uznane za
@Malutor: 1. Jazda lewym pasem do skrętu, w tym wypadku będzie prawidłowa i nie skończy się błędem.
2. Jesli będziesz miał do przejechania linie przerywaną, obojętnie czy odzielającą pas ruchu czy wjazd na przeciwległy pas - zawsze musisz włączyć kierunkowskaz i potem kierunkowskaz w którym kierunku będziesz wracał na swój pas i do parkowania.
3. Możesz się zatrzymać, dołóż jeszcze do tego komentarz paszczowo w stylu "ale pomyka gościu". To ci
@Malutor:

1. Jazda skrajnym lewym pasem nie może być błędem - przepis wręcz mówi, że skręcając w lewo, musisz ustawić się możliwie blisko lewej krawędzi jezdni (lub jej środka, jeśli jest to jezdnia dwukierunkowa). Art. 22 ust. 2 pkt 2:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się (...) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo


Skrajnie lewy pas będzie więc