Wpis z mikrobloga

Dziś w #beyonddisaster był dzień gamingowy.

Na tapet weszły Opowieści Plagi 2 i Uncharted (nie znoszę gier robionych jako jedno ujęcie, 2h przeszły nie wiadomo kiedy, apage).
W ogromnym skrócie ten undervolt #nvidia 4090 to jakieś cholerne mistrzostwo. Ustawiłem wszystko dość lightowo: 2760MHz przy 950mV i +1000 na RAMie.

W grze nowszej - Plague Tale, odkręconej na ultra z DLSS Quality przez większość czasu było lekko powyżej 300W z małymi wycieczkami. Eleganckie 100 fps i w górę w miejscach bez CPU bottlenecka i okolice 70-80 przy zużyciu GPU 60% jak się zaczynało dziać. Niestety 9700k to jest za mało nawet w 4k ale co zrobić jak karta nie mieści się do budy z 5900x.

W grze starszej i znacznie mniej procesorowej - Uncharted stabilne zablokowane 120fps (vsync) bez DLSS na Ultra. Magią jest że karta rzadko przekracza 270W trzymając się w dolnych 2 setkach. Nie można było wydać jej z takimi ustawieniami i odblokować OC? Nie ogarnę.

Co do kultury pracy kolejne mistrzostwo - pudełko z otwartym testbenchem stoi metr ode mnie a nic nie słychać, w obu grach dochodzimy po 3 godzinach w sumie do jakichś 55-60C. Znowu 10C mniej w porównaniu do stocka. A to jest jeden z najniższych modeli RTXa. Wrażenia dopełnia AiO które w ciszy ogarnia wychłodzenie CPU.

Podsumowując udało się ujarzmić tą bestię, kolejny krok to jej utopienie ale o tym w następnym odcinku.

  • 14
@yousouyou: W sumie wypadałoby to przetestować kiedyś. Ale chciałem mieć porównanie z 3080. Zresztą blok wodny do 4090 będzie u mnie jutro i poskładam swój docelowy setup więc problem rozwiąże się w ten sposób.
@yousouyou: @keton22: DLSS 3 to trochę gówno na niske fps, bo co z tego że wbijesz 80 fps z 40 fps np jak gra dalej jest responsywna tak jak przy 40, to ma sens jak masz monitor 240hz+ ale wyciagasz "tylko" ponad 120, bo inaczej latency gorsze i artefaky widoczne, szczególnie GUI a tym bardziej jak się jeszcze rusza.
Więc też ogólnie bezwartościowe dla 4k bo nawet jak znajdziesz grę
nie masz monitora 4k 240hz, a nawet jak masz... to niestety tutaj nvidia się nie popisała i karta nie wspiera


@GotoFinal: czemu ludzie powielają te bzdury. Mam g9 neo i jakoś już z 3080 działa 240hz bez problemu. Wiem że to jest 'tylko' 90% 4k ale jest też monitor Asusa i pewnie inne 240hz 4k i wszystko działa. Kto Ci takich głupot nao[powiadał że jest jakiś problem?
@keton22: przeciez po pierwsze to nie jest 4k, po drugie i tak wychodzi za specke wiec albo chrome subsampling nie jest wtedy 444 albo dochodzi kompresja (no ale na szczescie dsc radzi sobie calkiem dobrze wiec roznice sa znikome, ale jednak jest to kompresja stratna wiec cos na jakosci tracisz)
No i dalej zostaja inne proble,y w kontekscie dlss3
to nie jest 4k


@GotoFinal: przeca piszę że na tej samej zasadzie da się podpiąć do 20% powyżej 4k i są już monitory 4k 165hz (i chyba 240hz ale google na pstryk mi nie pokazuje). Ot magia technologii

Although DSC is mathematically lossy, it meets the ISO/IEC 29170 standard for "visually lossless" compression


https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort#Display_Stream_Compression

Używam na co dzień i nie widzę artefaktów a to co robi np. DLSS widzę nieraz i
@keton22: nowe wyświetlacze będą wspierać i wolałbym, jednak mieć wtedy obraz bez dodatkowych kompresji, a standardy to niestety często gówno warte, polecam np standard do oświetlenia ledowego gdzie masz wskaźnik "cri", ale jak poczytasz się dowiesz że z tego wskaźnika wykluczone te barwy z którymi LED-y sobie słabo radzą co by liczby nie były zbyt niskie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zresztą też gdzieś widziałem testy że ludzie
na pewno nie jestem "fanbojem" AMD


@GotoFinal: nikt Cię nie oskarża ale ilość ludzi na reddicie którzy krzyczą na mnie bo podpiąłem ekran i mam fun a nie 'artefakty kompresji, połowy kolorów nie ma' nie jest normalna. Albo hejterzy Nvidii albo fanboje AMD, ot ludzie.
Jakby najwydajniejszą kartę robiła firma Janusz i Syn z Piździszewa Dolnego też bym brał bo to jest to co mi sprzedaje produkt a nie team nvidia
@keton22: oj bez przesady, AMD się rozwija szybko z kartami, jeszcze 2 generacje i imho będzie porównywalne. Tylko pytanie co z softem, bo jednak robię więcej niż gry więc chce też odpalać programy co wymagają aktualnie CUDA. DLSS też znacnzie lepszy ale jednocześnie aż tak mnie nie interesuje, bo powyżej "Quality" DLSS wygląda okropnie a aż tak dużo nie daje więc raczej licze że gry przestaną iść w kierunku #!$%@? wydajności
pytanie co z softem


@GotoFinal: trafił Pan w sedno, Milordzie. Debugowałem to podczas 'afery driverowej' i nie chcem.jpg Sprzęt może być porównywalny w rasteryzacji już teraz i niech będzie i niech się Wujo Jensen trochę zmobilizuje.

CPU to inna sprawa, piszę to z Ryzena 5900x :) Co nie znaczy że następnym razem może Intel?
@keton22: soft też sie poprawia, ale no, zobaczy się za te 2-4 lata czy się poprawi na tyle by chcieć kupować. Nvidia niestety nie gra tutaj czysto co nie pomaga... i chciałoby się wesprzeć AMD, ale jednak nie chcę z tego powodu potem cierpieć.

O, to samo cpu... czekam tylko na te 7900/7950x3d bo tak to chce te rdzenie z 5900x ale brakuje mi wydajnosci w grach z 5800x3d ( ͡