Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 87
Skończyłem :)

Jednak nie zbudowałem murka wokół całego oczka. Brzeg z jednej strony jest łagodny, tak aby oczko nie było pułapką dla płazów i innych zwierząt. Oczko nie jest głębokie, ale ręczne kopanie w twardej i ciągle zalewanej glinie było dla mnie zbyt trudne. Na zewnętrznym pierścieniu, przy brzegu posadzę tatarak zwyczajny. Zostawiłem tam glebę tylko cienko przykrytą otoczakami.

Ekspansję roślin wgłąb oczka ograniczę agrowłókniną. Nie zamierzałem jej stosować, ale uznałem że rezygnując z folii, powinienem użyć przynajmniej agrowłókniny. Jest ona w pełni przepuszczalna dla wody, odgradza wodę od gliny (glina bardzo ją mętniła) i ograniczy zarastanie (mimo wszystko płytkiego) oczka. Brak folii zapewne powodować będzie fluktuację poziomu wody w różnych okresach. Dno oczka to glina, a woda napływa z gruntu (do pewnego poziomu).

Na zdjęciu woda jest wypompowana, ale sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Oczko będzie pełnić rolę małej retencji, gdyż skierowałem do niego wodę z rynien. Nie widać tego na zdjęciu, ale jego pojemność to ok 11 m3. Dokładnie nie umiem tego obliczyć, bo to elipsa, w dodatku z nierównym dnem :) Obliczyłem więc pojemność walca o promieniu 3 m i wysokości 0,4 m. W najgłębszym punkcie jest 0,9 m.

Przez noc napłynął ok 1 m3 wody więc dziś zaszczepiłem oczko wodą z pobliskiej rzeki w celu wprowadzenia dobrych (mam nadzieję) mikroorganizmów. Poza tym oczko zostało już dawno zasiedlone przez trzy pływaki żółtobrzeżki. Liczę, że jesienne deszcze napełnią oczko.

Czy to się wszystko uda...? Nie wiem. Będę się go uczył i ew. wprowadzał dalsze modyfikacje.

#ogrodnictwo #oczkowodne #chwalesie
Jonn - Skończyłem :)

Jednak nie zbudowałem murka wokół całego oczka. Brzeg z jednej ...

źródło: comment_1666045819J7fHpqU83WPdw47uMI96Bz.jpg

Pobierz
  • 25
@Jonn: moim zdaniem to jest za płytkie, raz, że będziesz miał tam błotnistą breję, do tego nie będzie to użyteczne w odprowadzaniu wody z rynien, bo szybko będziesz miał rozlewisko.

Ale obym się mylił, powodzenia i wołaj jaki będzie efekt.