Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy warto założyć w 100% zaufanym, starszym członkom mojej rodziny konta #ike lub #ikze, aby inwestować przez nie pieniądze (po 20 tys. zł rocznie na każde konto), tak, aby później je po nich odziedziczyć bez podatku Belki (lub z niższym podatkiem)? Jestem pewien, że ich nie wykorzystają.

Jeśli tak, to jak to najlepiej zrobić - i w co inwestować?

#inwestycje #inwestowanie #fundusze #gielda #akcje #obligacje #spadek #dziedziczenie #prawo

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #634c6b98e29183d7f11f2441
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Czy warto założyć w 100% zaufanym, ...
źródło: comment_1665999062PhcnAzZ7LZBvkF36iNLNHG.jpg
  • 8
@AnonimoweMirkoWyznania: Jeśli jesteś jedynym spadkobiercą (nie masz rodzeństwa, a mowa tu o Twoich rodzicach), to nie widzę problemu.

Dziedziczenie w ramach IKE/IKZE następuję tylko po śmierci właściciela rachunku. Dodatkowo podczas zakładania rachunku IKE/IKZE można określić kto będzie spadkobiercą.

Jeśli longterm - min. 10 lat, to chyba najsensownijszy jest ETF akcji na indeks rynków światowych, np. FTSE All-World lub MSCI World+MSCI EM.
PrzystojnyOrangutan: @ebpttk: @WhiskeyIHaze: @kont_u_r: @Xianth2: @wuwuzela1: @Candy: Myślę np. o mamie i babci, najbliższa grupa, więc brak podatku od darowizn (wystarczy samo zgłoszenie), nie obawiam się o dziedziczenie (brak rodzeństwa, dobre relacje).

Lepiej inwestować w coś bardziej ryzykownego, aby więcej skorzystać na braku podatku Belki? Czy lepiej w coś bezpiecznego, tj. globalny ETF vs. obligacje EDO?
---

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua