Wpis z mikrobloga

@dzana: ale nie pracujesz pół miesiąca na ryczałcie na podatek. Mówimy tu o dochodzie 25k na miesiąc. Pewnie jakieś koszty na 1k, powiedzmy na 2k. Czyli 23k dochodu. Dochodzi 1k składek i 2k podatku. Czyli pracuje się na podatek 3 dni.Nie ma co liczyć, że ktoś nie przewidział i dostanie raz dopłatę 6k. To nie jest dopłata do 25k miesięcznego tylko do 300k rocznego czyli całe 2%.
Za to na umowie
@niegwynebleid: Nie wiem jak to policzyłeś xD. Na ryczałcie kosztów nie robisz, więc nie wiem po co o tym wspominasz. Zarabiając 25k miesięcznie średnia dniówka to ok. 1,2k (przy założeniu 21 dni roboczych w miesiącu). Czyli na 6k dopłaty pracujesz ok. 5 dni/1 tydzień roboczy. Jak ktoś w to wpada pod koniec roku (mam na myśli ostatni tydzień czy 2) to lepiej te kilka dni odpuścić, bo nagle z tej faktury
@niegwynebleid: ale jak jesteś na granicy 300k i w grudniu wpadnie ci projekt za 6k to go nie bierzesz, bo kasa za ten projekt pójdzie w całości na podatek. Lepiej sobie odpuścić i mieć wolne. Ewentualnie rozliczasz ten projekt w styczniu.
Poza tym jak ktoś zarabia stałą stawkę miesięcznie to może łatwo mu policzyć na początku roku w który próg wpadnie, jak ktoś robi pojedyncze projekty na faktury to ciężko przewidzieć
@kuncfot: liczy sie
1. przychód
czy
2. przychód po odliczeniu skladek spolecznych
czy
3. przychód po odliczneu skladek spolecznych i zdrowotnych (podstawa opodatkowania) (to chyba nie ma sensu bo sie robi petla xD)
?
@JC97: kosztów się nie odlicza, ale jakieś koszty działalności są. Ryczałt ma ten minus.
A co do 6k się już wypowiedziałem - to należy liczyć jako dopłata do całego roku procentowo, a nie mówić że się pół miesiąca na podatki pracuje.
Z obliczeniem dokładnie ile się w sumie płaci jest taki problem, że nie wiadomo jaka stawka. Ale na pewno nie jest to pół miesiąca.

@dzana: oczywiście jeśli ktoś jest
A co do 6k się już wypowiedziałem - to należy liczyć jako dopłata do całego roku procentowo, a nie mówić że się pół miesiąca na podatki pracuje.


@niegwynebleid: No ale nie każdy jest w stanie przewidzieć ile zarobi w ciągu roku. Można solidnie zwiększyć ceny swoich usług i okaże się, że w roku zarobisz np. 302k. W takiej sytuacji jesteś wręcz stratny zarabiając te dodatkowe 2k ponad próg.
@JC97: ja wiem. Większość mogła przewidzieć, część musi to przełknąć. Proporcje tego dodatku są i tak małe. Ludzie już dawno przekroczyłem kwotę składek, które musi wpłacić ryczałtowiec z trzeciego progu a jeszcze mają wyższe podatki.
@niegwynebleid: Nie no, nie chcę tutaj robić z siebie męczennika, bo wciąż na ryczałcie mam na czysto 80-kilka% z faktury, a na UoP w najgorszych miesiącach może być nawet jakieś 40% kosztu pracodawcy. Po prostu śmieszne są te przedziały brzegowe, gdzie w sumie zwiększasz przychód, a dochód spada. Wiadomo, są na tyle wąskie, że złapie się na nie jakiś ułamek procenta.