Wpis z mikrobloga

Cześć AstroMirki,
Szukam w miarę dobrego budżetowego star-trackera w miarę przystępnej cenie - tak do / w okolicach powiedzmy 2,5k pln.
Z tego co poczytałem to fajne są:
- Sky-Watcher Star Adventurer 2i Pro Pack - SW-4295
- Sky-Watcher AllView SynScan GoTo - SW-4009
Macie może jakieś doświadczenia z tymi dwoma albo możecie polecić coś lepszego w podobnej cenie?
Od jakiś 2 lat się bawię teleskopami, mam skywatchera 80/400mm AZ3 i Dobsonika 8'' i chciałem zacząć zabawę w #astrofotografia z długą ekspozycją ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#astronomia
  • 5
@PanTrytytka: Do 2.5k niestety nie kupisz niczego, co sensownie by dało radę z 400mm ogniskowej.
AllView to montaż AZ, więc do astrofotografii się nie nadaje, a SWSA jest zbyt drobnym montażem do powtarzalnego sadzania tam czegokolwiek dłuższego niż te 50mm ogniskowej.
Do 400mm ogniskowej minimum to montaż o klasę wyższy + guiding.
@Zelber: dzięki! wolałbym uniknąć kupienia montażu tylko pod aparat i wkurzania się, że nie poradzi sobie z teleskopem :) Byłbyś w stanie coś polecić? Wolę kupić raz a dobry sprzęt :)
Na pierwszy rzut oka to SkyWatcher HEQ-5 Pro Syncscan ma całkiem niezłe opinie i w przystępnej cenie, ale dopiero się uczę - więc nie chcę sobie "strzelić w stopę" :)
@PanTrytytka: HEQ-5 na pewno jest znanym i sprawdzonym wyborem, jeżeli natomiast chodzi o doradzenie najlepszego wyboru w relacji cena/możliwości w roku 2022 to będzie z tym problem, bo ostatnio nie śledzę cen montaży, a te przez ostatni rok mocno szalały.
Ale na pewno musisz sobie odpowiedzieć na poniższe pytania:
Co największego docelowo byś chciał sadzać na tym montażu?
Czy raczej chcesz robić OSC czy narrowband?
Czy montaż ma być używany stacjonarnie,
@Zelber: dzieki ponownie, jak na razie chcialbym na pewno sie nauczyc :) mam DSLR wirc na początek chciałym go spiąć z teleskopem 80/400 i jego uzywac do nauki, na razie w planach nie mam zakupu nowego teleskopu - na ta chwile ten i Dobson mi wystarczaja :) Nad kamerka mono albo OSC sie zastanowie w przyszlosci :)
Co do transportu - finalnie autem, czasami w plecaku/rękach na górkę jakieś 400m ode