Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
#ikea VINDRIKTNING czyli sensor jakości powietrza, pm2.5 itd. 49.99zl za taki gadzet

https://www.ikea.com/pl/pl/p/vindriktning-czujnik-jakosci-powietrza-80515910/

Sygnalizuje poziom zabrudzenia powietrza 3 kolorami światełka - ale wewnątrz ma całkiem rozbudowany pomiar, który w postaci szeregowej dane zmierzone udostępnia.
Można go łatwo wzbogscic o wifi z #tasmota #easyesp ,czy inna #supla i współpracę z #smarthome

Nie wiem tylko czy moje 2szt są do kitu, czy te mierniki tak mają - wskazania rosną i rosną, aż do restartu. Oczywiście na 3 lampkach to tego nie widać, ale na pomiarze zarejestrowanym już tak - wykres z supli.
Poziom rośnie i rośnie, ale wystarczy wyłączyć zasilanie i włączyć, i mamy znów niski poziom pyłu.
( Pojedyncze piki które po chwili znikają - to np naleśniki itp kuchenne wyziewy)
hrumque - #ikea VINDRIKTNING czyli sensor jakości powietrza, pm2.5 itd. 49.99zl za ta...

źródło: comment_16658665033gFWrIS93Q3UUytyXDfxzY.jpg

Pobierz
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rhqq: za oknem wprost to żaden z nich za bardzo nie da rady, konieczna obudowa sprytna.
Ikeowy jest o tyle fajny, że jest mały ładny i gotowy, i tylko dodaje mu się płytkę z ESP wifi by go zintegrować z homeassistant/Supla - inne gole czujniki kosztują podobnie lub drożej, i trzeba im całosc zbudować i jeszcze jakaś obudowę itd. a tu jest po prostu estetycznie.
Ale ikeowy jest o tyle ograniczony
@rhqq czujnik zewnętrzny powinien mieć podgrzewane powietrze by zniwelować wpływ wilgotności na pomiary, ale takie czujniki to inne kwoty. Ten z Ikei to moim zdaniem bardziej zabawka, ale jak sąsiad rozpala piec to będziesz o tym wiedział.
@hrumque: moze pemy lepiej mierzyc w pepeemach niz celsjuszach w takim razie ;-) a tak powaznie, to może trzeba jakąś dodatkową matmę zastosować? mój jest niezmiennie zielony, nawet po tygodniach, z przerwami na zolte/czerwone podczas smażenia. i wraca do zielonego.
moze pemy lepiej mierzyc w pepeemach niz celsjuszach w takim razie ;-) a tak powaznie, to może trzeba jakąś dodatkową matmę zastosować?


@rhqq: to tylko kwestia niezmienialnej jednostki (dopisywanej do wykresu/wartości po stronie prezentacji danych) w systemie Supla - nie znają tam nadal "kanału ogólnego zastosowania" - i wszystko jest albo czujnikiem temperatury (domyślnie) - nazwę możesz sobie przyznać jaką chcesz, ale na wykresie "jednostka" ma zawsze 'C doklejane...

mój jest
@rhqq: a tak po prawdzie - to jak mu się wyśle polecenie:

11 01 02 EC
to on mierzy i raportuje też jeszcze PM1 i PM10 - i wszystko jest w tych danych ... ale supla tego nie używa.
PM1 = (bajt7 * 256) + bajt8
PM10 = (bajt11 * 256) + bajt12
@rhqq: choć to znów zależy - czy się dostało z PM1006 (mierzy tylko pm2.5) czy z PM1006K egzemplarzem (moje 2 są zwykłe, jeden K - ale nie zmienia to sterowania i zachowania)