Wpis z mikrobloga

#zus #firma #jdg
Mirki czy coś się zmieniło w przepisach względnie czegoś nie ogarnąłem? Jestem na b2b, korzystam z obniżonego zusu (pierwsze dwa lata). Zgłaszam od czasu polskiego ładu co miesiąc ZUS DRA na stronie zusu. Wg mojej wiedzy moje składki na ubezpieczenia społeczne liczą się (póki jestem na uldze) od podstawy 30% pensji minimalnej (903 zł), zdrowotna niestety to 9% mojego dochodu. Co miesiąc zgłaszając zus dra wybierałem opcję 'podstawy minimalne', wtedy same się podstawiały składki na ubez. społeczne, do obliczenia składki zdrowotnej wpisywałem mój dochód za poprz. miesiąc zgodnie z wybraną formą opodatkowania- i wszystko się ok liczyło. W tym miesiącu jest problem- do wyliczenia podstawy za składkę zdrowotną uporczywie podstawia się wartość pensji minimalnej- co jest bez sensu bo zarobiłem zdecydowanie więcej ;) Co robię źle, czy to może kwestia błędu na stronie?
  • 12
Nie mogę edytować: jeśli ręcznie wpiszę te stawki do ubezp. społecznego to i tak mi się podstawia do ubezp. zdrowotnego pensja minimalna- co jest bez sensu, bo ona powinna mi się 'na sztywno' wstawiać tylko jeślibym zarobił mniej niż minimalna w danym miesiącu (co nie miało miejsca). Ktoś się spotkał z takim problemem?
@Woody_90: Czy pod polem podstawy zdrowotnej masz okienko z informacją: „Aby obliczyć podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotnej poniżej wybierz…” itd.?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Drobar:
Tak, wpisuje w okno "kwota dochodu w miesiącu..." dla mojej formy opodatkowania ile zarobiłem w poprzednim miesiącu (tzn teraz w październiku składam deklaracje za wrzesień i piszę ile miałem w sierpniu), klikam oblicz- wtedy zeruje się pole gdzie wpisałem dochód, do podstawy stawki wpisuje się 3010 zł (w dwóch polach) i od tej stawki liczy składka. Wcześniej tak się nie zachowywało.
@Woody_90: A może to kwestia kodu, z jakim jesteś zgłoszony. Czy jesteś na kodzie 0570??

Najlepiej swoją sytuację wyjaśnisz ZUS przez telefon. Ustawiasz sobie hasło telefoniczne, dzwonisz do ZUS COT (najszybciej połączysz się z rana) i logujesz przez telefon (ważne!). Po czym łączysz z konsultantem ds.PUE. On widzi Twoje konto i wyjaśniacie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Drobar:
Pani konsultantka nie znała przyczyny błędu, udało się jej jednak znaleźć obejście - zsynchronizowałem kartotekę, utworzyłem dokument z błędną wartością składki, potem edytowałem go, ręcznie wpisałem w polu X i XI prawidłową postawę składki zdrowotnej, potem kreator rzucił błędem ale i tak zapisałem, potem wybrałem wyliczenie (wymusiło to poprawną składkę) i weryfikację. Jak podejrzałem dokument przed edytuj to stawka składki zdrowotnej była już ok. Dalej już standardow wysyłam przez epuap.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Drobar:
Tego nie wiem, babka po załatwieniu mojego tematu chciała się rozłączyć, ja potrzebowałem czasu na epuap i logowanie w banku a chciałem to załatwić w końcu.