Wpis z mikrobloga

Mam zbędne mobo MSI Tomahawk B350, jakiś dysk 2TB i RAM. Pomyślałem sobie, że jeśli dokupie jakiś używany procek to mogę złożyć sobie serwer NAS i używać go do multimediów i jako backup, tylko zastanawia mnie zasilacz.
Zależałoby mi na jak najmniejszym poborze prądu, wiadomo że na 300W by wszystko działało, jednak widzę że są do kupienia jakieś zasilacze 50W używane z modeli, pewnie złącza do przerobienia. Obudowę bym sobie zbudował wraz z cyrkulacją. Jak myślicie, jaki zasilacz by starczył do zasilenia komputera który by robił jako storage? Bez GPU.
#pcmasterrace #komputery #it
  • 8
@Pwner: ale zdajesz sobie sprawe ze nawet jak podlaczysz zasilacz 1200W to ten zestaw nadal bedzie ciagnal jakies 110W? jak ci zalezy na energii to musisz trafic w sweetspot sprawnosci energetycznej zasilacza w zadanym obciazeniu
@wycz: No właśnie, to mnie zastanawia. Byłem wczoraj w lokalnym sklepie komputerowym przejazdem się dowiedzieć czy nie mają jakichś gratów używanych, to mi gość powiedział że to nonsens stawiać NASa na stacjonarce bo nie jest energooszczędny, a zasilacz i tak będzie ciągnął 300-350W...
zasilacz i tak będzie ciągnął 300-350W...


@Pwner: niekoniecznie.
Na jakichśtam celeronach spokojnie dawało się zejść do 50-40W poboru z gniazdka. Dobrze by było dobrać taki zasilacz, żeby miał jak największą sprawność przy małym poborze.

Chcesz R5 2200G czy może na grubo Ryzen 7 2700? Bo mam taki i taki 4 sell :-)
Trochę grubo, wystarczyłby byle jaki dwurdzeniowy :D


@Pwner: Nie zgodzę się. Ten Ryzen 3 2200G ma 4 rdzenie - a one bywają i tak mega energooszczędne. Najtańsze co możesz zdobyć to dwurdzeniowy Athlon 3000G (a widzę, że nowe nadal stoją między 3-4 stówki), a więc więcej niż ten mój 2200G.

Zasilacz to pewnie i by starczył, ale poszukałbym czegoś bardziej renomowanego. Sprawność Gold czy Platinum raczej nie leży w twoich możliwościach,