Wpis z mikrobloga

#muzyka #artrock #glamrock #queen #70s #ciekawostkimuzyczne #winyl #klasykmuzyczny #lifelikejukebox
11 października 1974 r. zespół Queen wydał singiel z piosenką "Killer Queen" promujący album studyjny "Sheer Heart Attack".
Utwór napisany przez Freddiego to pierwszy prawdziwy hit Queen (dotarł do 2. miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii oraz 12. w USA). To jeden z ostatnich utworów, które zespół zarejestrował podczas sesji płytowej "Sheer Heart Attack". Kompozycja stanowiła także trzon tradycyjnego medleya podczas koncertów w latach 1974-1980.
Freddie Mercury o piosence ("Melody Maker", 21.12.1974): Cóż, "Killer Queen" napisałem w ciągu jednej nocy. Nie jestem zarozumiały, czy coś, ale po prostu wszystko pasowało. Z niektórymi piosenkami tak jest. "The March of the Black Queen" zajęło wieki. Musiałem dać z siebie wszystko, być dla siebie wyrozumiałym itp. Z kolei przy "Killer Queen" napisałem słowa w jedną ciemną sobotnią noc, następnego dnia zebrałem wszystkich i pracowałem nad tym całą niedzielę i tyle. Kleiło się. Było świetne. Niektóre rzeczy po prostu się układają, ale nad innymi trzeba pracować. Cały zespół jest bardzo wyjątkowy. Nie gramy na pół gwizdka, a w stosunku do siebie jestem bardzo wymagający. Nie ma kompromisów. Jeśli wydaje mi się, że z piosenką jest coś nie tak, odrzucam ją. Jestem bardzo zawiłą i delikatną postacią. Widać to w moich obrazach. Uwielbiam malarzy takich jak Richard Dadd, Mucha i Dali, kocham Arthura Rackhama.
Brian May o piosence ("Wire Choir Guitar World", styczeń 1999): Moje solo w "Killer Queen" było świadomą próbą uzyskania efektu dzwonu, który słyszałem w muzyce Mantovaniego. Dla tych, którzy go nie znają, Mantovani był liderem zespołu, który nagrywał instrumentalną muzykę nastrojową – rodzaj „pościelówek” dla generacji moich rodziców. To Mantovani wpadł na pomysł brzmienia tzw. „smyczków kaskadowych”. Pierwszy raz usłyszałem jak stworzył efekt dzwonów z wykorzystaniem smyczków w jednym ze swoich wielkich hitów – "Charmaine" – i bardzo zaintrygował mnie ten dźwięk.
(źródło: https://queenpoland.wordpress.com/sheer-heart-attack-1974 )
Queen - "Killer Queen"
Lifelike - #muzyka #artrock #glamrock #queen #70s #ciekawostkimuzyczne #winyl #klasyk...