Wpis z mikrobloga

Dla grzejących prądem i posiadających małą instalacje Fotowoltaiczna idą ciężkie czasy!
https://www.youtube.com/watch?v=n1LzTdCyCBk
Prąd już jest drogi, a od nowego roku będzie o wiele droższy. Co prawda ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Jednak boom na pompy ciepła sprawił że ich posiadacze w dużej mierze przekroczą ustalone progi i zapłacą za ogrzewanie jak za zboże, tfu, jak za prąd powinno się od teraz mówić. Rząd postanowił dofinansować źródła ogrzewania, dla ogrzewających prądem w tym dla posiadaczy pomp ciepła dotacja wynosi 1000zł, a jeżeli zużywamy więcej niż 5MWh to 1500zł. Jednak posiadacze fotowoltaiki nie dostana nic!! W katastrofalnej sytuacji znajdą się ludzie grzejący bezpośrednio prądem, czyli maty grzewcze, promienniki podczerwieni czy grzałki z buforem. Ratunkiem są instalacje fotowoltaiczne które zaspokajają 100% naszych potrzeb . Sam posiadam instalacje foto ale nieco zbyt małej mocy, więc postanowiłem ją rozbudować. Dziś pokażę jak rozbudowałem instalację fotowoltaiczną, na co zwracać uwagę przy rozbudowie i ile mnie to kosztowało. Jak zaradzić problemowi wysokich napięć i w konsekwencji przerywaniu produkcji prądu z PV. Ponadto zobaczymy ile prądu wyprodukowała moja instalacja w 3 i pół roku. Czy to była dobra inwestycja, w jakim stopniu mi się już spłaciła. Dowiemy się też ile mnie sumarycznie wyniosła inwestycja w pompę ciepła i fotowoltaike i ile bym za to obecnie kupił węgla. Na konie spróbujemy wyjaśnić czy w nowym systemie rozliczeń zwanym net-billingiem inwestycja w fotowoltaike jest ekonomicznie uzasadniona. Oglądajcie do końca bo temat jest gorący i na czasie.

Napiszcie co myślicie o dopłatach do ogrzewania, czy system jest sprawiedliwy? Czy planujecie inwestycje w fotowoltaikę przy obecnych cenach prądu ?

#telchina #fotowoltaika #ogrzewanie #pompaciepla #energetyka #technologia
telchina - Dla grzejących prądem i posiadających małą instalacje Fotowoltaiczna idą c...

źródło: comment_1665336234D8xEHppnHECDN4yxZlhE9t.jpg

Pobierz
  • 20
na co zwracać uwagę przy rozbudowie


@telchina: ja rozumiem chęć pokazania czegoś

Ale twoja instalacja jest niezgodna z polskim normami budowlanymi oraz jest spora szansa że zamontowana niezgodne z zaleceniami producenta paneli

Publikować każdy może, ale na litość boską, odrobinę wiedzy przed pokazywaniem innym....
Napiszcie co myślicie o dopłatach do ogrzewania


@telchina: Ja mam instalację 8,5kWp, montowaną w 2019, produkuje ona ok. 9,5MWh rocznie, nawet jakbym wszystko oddał do elektrowni to zostaje mi dobre 7MWh, zużycie roczne to ok. 4MWh, dzisiaj w końcu zamontowałem i uruchomiłem pompę ciepła 8kW, pobiera ona max. 2,5kW. Do tego zostawiłem sobie piec gazowy, kocioł C.O., do tego bufor 1000l, więc bez dopłat ujadę, 3 źródła ogrzewania. Większość czasu polecę
W filmie mówię, że całość z rozbudową instalacji PV kosztowała mnie niecałe 73 tysiące. Od tej kwoty należy jeszcze odjąć ulgi i dotacje. Licząc węgiel po 3,5 tyś , to kupiłbym za to niecałe 21ton węgla. Po rozbudowie już mi prądu nie powinno brakować, więc zostaną mi tylko opłaty stałe za prąd. ( około 300zł rocznie)