Wpis z mikrobloga

#muzyka #folkrock #hardrock #bluesrock #ledzeppelin #70s #ciekawostkimuzyczne #winyl #lifelikejukebox
4 października 1970 r. grupa Led Zeppelin wydała trzeci album studyjny - "Led Zeppelin III".
W porównaniu z poprzednia płytą zespołu, "Trójka" charakteryzuje się znacznie mocniejszym akcentowaniem muzyki folkowej i dźwięków gitary akustycznej. Wiele utworów umieszczonych na albumie zostało skomponowanych w Bron-Yr-Aur, XVIII-wiecznej chatce w Gwynedd w Walii, wybudowanej na szczycie wzgórza ponad doliną Dyfi, trzy mile na północ od miasteczka Machynlleth. Jimmy Page i Robert Plant postanowili spędzić tam trochę czasu po wyczerpującej trasie koncertowej po Ameryce Północnej by grać i komponować nowe utwory. Większy nacisk zespołu na dźwięki akustyczne mógł mieć swoją przyczynę w odległym usytuowaniu chatki, w której nie było bieżącej wody ani elektryczności.
Po przygotowaniu materiału, który mógł pojawić się na albumie, do Page’a i Planta dołączyli John Bonham i John Paul Jones w Headley Grange, zniszczonej posiadłości w East Hampshire, by przećwiczyć utwory. Ze swoją relaksującą atmosferą i wiejską okolicą Headley Grange podobała się zespołowi jako alternatywa dla dyscypliny typowego studia nagraniowego.
Led Zeppelin III różni się też od poprzednich albumów w kontekście powstawania utworów. Dominacja Page’a w dziedzinie komponowania, widoczna w "Led Zeppelin" i "Led Zeppelin II", ustąpiła miejsca bardziej demokratycznemu podejściu, za sprawą którego wszyscy czterej członkowie grupy wnosili swoje pomysły i kompozycje do utworów, co stało się typowym dla kolejnych albumów.
Płyta zawiera dwa utwory, które na wiele lat zagościły w koncertowym repertuarze Led Zeppelin: „Immigrant Song” i „Since I've Been Loving You”. Pierwszy z nich, napisany przez Page'a i Planta, opowiadający o inwazji Wikingów na Anglię, został zainspirowany przez wcześniejsze występy Led Zeppelin na żywo w Islandii. Utwór "Immigrant Song" został zadedykowany Islandczykowi Leifowi Ericsonowi a jego tekst mówi o Wikingach płynących ze Skandynawii w poszukiwaniu nowych terenów.
„Since I've Been Loving You” to grany w tonacji C-moll blues, będący szczerym uzewnętrznieniem uczuć każdego z członków zespołu, ich wzajemnych relacji. Utwór został nagrany w studiu, niemal bez żadnego miksowania i jest jednym z niewielu w dyskografii Led Zeppelin, w którym można usłyszeć skrzypienie bębna taktowego Bonhama w nagraniu studyjnym (pozostałe to „The Ocean”, „The Rain Song”, „Ten Years Gone” i „Bonzo's Montreux”).
Okładka "Trójki" wyróżnia się nowatorskim pomysłem: rozkładana koperta, w której prawym skrzydle umieszczona została płyta winylowa, a w lewym - okrągła kartonowa plansza, umieszczona na blaszanym nicie, dzięki któremu można nią obracać i oglądać namalowaną na niej grafikę przez 11 otworów wyciętych we froncie okładki. W późniejszych wydaniach plansza nie była przymocowana do reszty okładki, a w niektórych krajach (i wszystkich wydaniach CD) w ogóle z niej zrezygnowano. Pomysłodawcą obrotowej planszy był sam Jimmy Page, zainspirowany... kalendarzami rolniczymi. Wykonaniem zajął się niejaki Richard Drew, ukrywający się pod pseudonimem Zacron. Po latach Page przyznawał jednak, że nie jest do końca zadowolony z ostatecznego wyglądu okładki. Myślę, że wygląda bardzo dziecinnie - mówił w 1998 roku. Ale goniły nas terminy i nie było już czasu na żadne poprawki. Dlatego jest tam kilka głupich fragmentów, jak małe kawałki kukurydzy i inne bzdury.
(źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Led_Zeppelin_III , http://pl.wikipedia.org/wiki/Immigrant_Song ,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Since_I%27ve_Been_Loving_You , http://pablosreviews.blogspot.com/2014/06/historie-okladek-led-zeppelin.html )
Led Zeppelin - "Immigrant Song"

Led Zeppelin - "Out on the Tiles"

Led Zeppelin - "Tangerine"

Led Zeppelin - "Since I've Been Loving You"
Lifelike - #muzyka #folkrock #hardrock #bluesrock #ledzeppelin #70s #ciekawostkimuzyc...