Wpis z mikrobloga

#polskiedrogi #motoryzacja #prawojazdy #prawo #motoryzacja
Kto tu ma pierwszeństwo? Nowy stopcham, 1:03. Streetview
- Kierowca ma znak o przejściu dla pieszych z przejazdem rowerowym, więc teoretycznie rowerzysta
- W komentarzach się wszyscy prują, że przecież rowerzysta miał znak poziomy od ustąpienia pierwszeństwa, ale aż grzebłem w ustawie i jest tak "Znak P-13 „linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów” stosuje się, jeżeli zachodzi potrzeba wyznaczenia miejsca zatrzymania pojazdów na wlocie drogi podporządkowanej, na której zastosowano znak pionowy A-7 „ustąp pierwszeństwa”. ". Ale rowerzysta nie wjeżdża z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem, a wjeżdża na przejazd rowerowy, więc nieważne skąd; także wygląda że te trójkąty są dla samochodów wyjeżdżających z tamtej drogi
- Co to za dziwaczny kawałek ścieżki rowerowej pomiędzy jezdniami, są tam trójkąty, jest podwójna ciągła; ale skoro to ścieżka rowerowa to skąd tam to oznaczenie? Szukam w wymogach oznakowania ścieżek i nigdzie nie widzę oddzielania pasów na ścieżce rowerowej linią podwójną ciągłą
  • 22
@Django_na_Django: Znaki "ustąp pierwszeństwa" są na każdym łączeniu tej ddr z jezdnią, więc ten na drodze podporządkowanej również. Zresztą co to za dziwactwo, żeby wyjeżdażający z tej samej drogi albo mieli ustąpić pierwszeństwa, albo nie, zależnie od tego czym jadą?
@Django_na_Django: hueh. WItamy w polsce :D Oznakowanie poziome na jezdni zapewne zostalo zrobione dużo wcześniej niż "infrastruktura" rowerowa. Domalowali potem czerowny pas i #!$%@?. P-13 jest dla aut, plus rowerzysta juz nie ma pierwszeństwa w takiej sytuacji bo ostatnio zmienili przepisy i ma tylko wtedy, kiedy, ktoś skręca w drogę poprzeczną. Może stąd te pseudo P-13 na tym łączniku pomiedzy drogami rowerowymi.
rowerzysta miał znak poziomy od ustąpienia pierwszeństwa


@Django_na_Django: ma również pionowy

Ale rowerzysta nie wjeżdża z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem


@Django_na_Django: to sobie doczytaj aktualne przepisy, że znak A-7 można też stawiać w obrębie skrzyżowania oraz w dowolnym innym miejscu gdzie krzyżują się jakikolwiek kierunki ruchu
@radziol88: wtf masz racje o.O

Zapewne to przez debilne artykuły jak ten na interii: https://motoryzacja.interia.pl/przepisy-drogowe/news-zamieszanie-z-pierwszenstwem-rowerzystow-kto-kogo-musi-przep,nId,6280939 gdzie najpierw pisza, ze nie ma, a 2 akapity niżej, że to fake o.O Po lekturze tego: https://auto.dziennik.pl/prawo-na-drodze/artykuly/8531351,pierwszenstwo-rowerzystow-samochod-przejazd-rowerowy-nowe-przepisy.html dalej jest to, no conajmniej dziwne podejście.
Oczywiście że nie, ale nie o tym była mowa.


@solidna-opinia-polityczna:

Niepotrzebnie się upierasz, bo zachowanie szczególnej ostożności w żaden sposób nie zmienia pierwszenstwa w opisywanej sytuacji. Równie dobrze mógłbyś rzucić przepisem o dozwolonej prędkości w mieście. On ma tutaj takie samo znaczenie, czyli zerowe.
@radziol88 @kasztan00 @Oude_Geuze

W tej sytuacji jest wyraźny konflikt znaków, pomiędzy znakami A-7 i D-6b.
Dlaczego wnioskujecie, że znakiem ważniejszym jest A-7 i do D-6b nie trzeba się już stosować?
Może posiadacie jakąś tajemną wiedzę, że dla was to sytuacja zero-jedynkowa?

Skąd ktoś kto jedzie tam pierwszy raz ma wiedzieć, że rowerzysta ma znak ustąp pierwszeństwa? Widać to dopiero przed tym przejściem/przejazdem. Za to znak D-6b widać już z daleka.

Swoją drogą
rowerzyście na przejeździe


@warzkos: na przejeździe, nie przed.

W tej sytuacji jest wyraźny konflikt znaków, pomiędzy znakami A-7 i D-6b.


@warzkos: nie ma konfliktu, ponieważ D-6b nie reguluje pierwszeństwa, jest jedynie znakiem informacyjnym. Pierwszeństwo na przejeździe daje ustawa, co może być zmienione znakami.

Skąd ktoś kto jedzie tam pierwszy raz ma wiedzieć, że rowerzysta ma znak ustąp pierwszeństwa?


@warzkos: patrząc na drogę zakładam, że kierujący miał już wcześniej D-1,
@Django_na_Django: rowerzysta, wjeżdżając na przejazd rowerowy, nie ma pierwszeństwa. pierwszeństwo ma tylko wtedy, kiedy samochód skręca i przecina mu drogę. na takim przejeździe pierwszeństwa nie ma, a znaki pewnie ustawili, żeby rowerzystów na to uczulić.