Wpis z mikrobloga

Jak to jest z naświetlaniami po operacji wycięcia nowotworu? Można je robić bez problemu w dowolnym szpitalu czy tylko tam gdzie była przeprowadzona operacja?

Teściowa ma raka piersi, za kilka dni ma operację po której prawdopodobnie będzie musiała mieć naświetlania przez 5 tygodni codziennie. Problem w tym, że szpital w którym będzie miała operację jest 50 km od niej i zdecydowanie lepiej by było gdyby naświetlania miała gdzieś bliżej - da się to bez problemu ogarnąć czy mogą robić problemy?

Operacja ma być w Wieliszewie, naświetlania fajnie jak by udało się załatwić gdzieś po prawej stronie Wisły w #warszawa

Ma ktoś doświadczenie w temacie?

#rakcontent
#zdrowie
#medycyna
  • 9
@robertx Odpowiednio wcześniej powinna udać się do szpitala na O. Radioterapii i zapytać o warunki kwalifikacji do radioterapii w placówce.

Jest dowolność, gdzie odbywana jest terapia, ale wszędzie są terminarze. Dodatkowo może być wymagana kwalifikacja przez lekarza ośrodka- czyli np. wizyta w poradni.
@Wjolka: Tylko na ten moment nie wiadomo czy będzie radioterapia w ogóle potrzebna czy może uda się tylko brać jakieś tabletki (hormony?), wszystko ma wyjść w trakcie operacji.
@robertx Tak, bo decyduje histopatologia preparatu pooperacyjnego. Dlatego zazwyczaj po operacji jest rekonsylium.

Ale o samą radioterapię jeśli może stanowić problem zapytać możecie- od pierwszych zdań powiedzcie o co chodzi - że być może radioterapia nie będzie potrzebna ale ze gdyby taka konieczność zaszła ze będzie zakwalifikowana to jakie są warunki podjęcia leczenia w ich ośrodku i na ile wczesniej należy takie kroki podjąć by się do nich zapisać.
@robertx Między operacja a radioterapia też jest zazwyczaj zachowany określony odstęp zależny od danego nowotworu - i tego należy się trzymać. Nie jestem radioterapeuta ani onkologiem więc nie wiem jak dokładnie jest z rakiem piersi, ale poinformują Was o tym w okresie operacji.
@Wjolka: Aa spoko, bo myślałem, że to zaraz po operacji trzeba będzie naświetlać. Zrobię tak jak mówiłaś, podzwonię, powiem co i jak, może gdzieś się uda dostać w razie potrzeby.
Bo jeśli nie to codziennie przez 5 tygodni czeka mnie wycieczka do teściowej (40 km przez całą warszawę), potem do wieliszewa, znowu do teściowej i do domu. Żyć nie umierac ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@robertx Ale robisz to dla tej osoby być moze raz w zyciu - trzeba to trzeba. :)

Być może nie ma odstępu - tak jak mówię, leczenie raka piersi to jest na dziś rocket science dla lekarzy ktorzy nie mają z tym styczności na co dzień.
Obserwuje radio i chemioterapię w innych narządach - tam po laparotomiach odstęp musi być celem wygojenia. Jak jest w piersi - nie wiem.