Wpis z mikrobloga

Poniewaz ponownie zaczelo sia straszenie radioaktywnym jodem i panika oraz przebąkiwanie o stosowaniu jodku potasu, przypomne mój wpis sprzed 7 miesiecy.
Temat jodku potasu też jest tam poruszony.

https://www.wykop.pl/wpis/64112263/jako-ze-ludzie-na-masowa-skale-wykupuja-plyn-lugol/

Jako że ludzie na masową skale wykupują płyn Lugola z aptek co nie ma sensu oraz nie mają pojęcia o jodzie a zamiast tego jedza hormony lewotyroksyne jak landrynki na schorzenia tarczycy, wstawiam najnowszy krótki filmik na temat jodu i paniki "atomowej". Film nie mój oczywiscie.

Rozumiem, że temat jodu czy w ogole leczenia tarczycy jest niepopularny bo widze po moim ostatnim wpisie na tagu #endokrynologia , ANI RAZU NIE ZAPLUSOWANYM, wielu albo prawie wszyscy ma odruch wyparcia wiedzy innej niż gabinetowa u lekarza.


Jednak ktoś mi kiedys powiedział tu na Wykopie, że mam sie nie przejmowac tym , że ludzie nie rozumieją gdyż kto chce to sie zainteresuje i zrozumie a reszta nadal będzie żyć w bańce. Dlatego wrzucam i życze poszerzania wiedzy :)

https://vimeo.com/683188065

Dorzuce film "naukowego bełkotu" z komenarzy
https://www.youtube.com/watch?t=381&v=ZtOL1nkfDlg

#endokrynolog #endokrynologia #medycyna #zdrowie #naukowybelkot #lekarz #tarczyca

Dodaje tagi które dotyczą przyczyny paniki jodowej: #wojna #ukraina #rosja
  • 16
@belgo_freight to akurat prawda. Suplementuję jod od jakiegoś czasu, bo jak go nie biorę, to mi się niedoczynność tarczycy momentalnie robi. I jak wcześniej jod pewnej marki 300ml kosztował 60-70 zł (początkowo kupowałam i poniżej 50 zł), tak teraz znaleźć za 100 zł to tanio ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Lady-Death ja tu myślę o ilościach hurtowych podstawowego surowca czyli jodu. Wydobycie jest tylko w kilku miejscach na świecie, z czego kilka kraje byłego bloku sowieckiego więc transport stamtąd jest utrudniony. Największe kopalnie są w Chile gdzie ceny od początku roku skoczyły 3 razy.
@Lady-Death: endokrynolog Ci przepisał jod zamiast hormonu tarczycy?


@Mifari: Bo branie hormonu tarczycy to nie jest leczenie.
Hormon tarczycy powinny brac osoby z wycięta tarczycą np z powodu nowotworu.

Hormon tarczycy ZASTEPUJE prace tarczycy. Dlatego ludzie z tarczycą która ma prawidłowy rozmiar, nie powinny w żadnym wypadku brac hormonu poniewaz branie hormonu, wyłacza powoli tarczyce. Przyczyna niedoczynnosci jest zupełnie gdzie indziej a mozliwosci jest kilkanascie.
@Bigbluee każdy lekarz nie z NFZ potwierdzi te słowa. I prywatny nie będzie przepisywać hormonów, aby szybciej zbyć. I będzie szukać przyczyny, a nie z brzegu wywali hashimoto. Bo tak szybciej i wygodniej, bo kolejki duże. I nawet jeśli zrobią się wole, to wcale nie oznacza, że trzeba brać hormony/sterydy.

@Mifari prawie 2 lata.
I prywatny nie będzie przepisywać hormonów


@Lady-Death: u mnie właśnie prywatny przepisał (w usg czysto, przeciwciała atg, atpo w normie), a potem jak zmieniałem lekarzy to żaden nic o jodzie nie pisnął; podeślesz lekarza?
@Lady-Death: W sumie też jestem ciekawy i warto wykopywać (in plus) takich lekarzy którzy nie są konowałami i traktującymi ludzki organizm jak zbiornik na tabletki i dożywotni dostawca siana. Tak, człowiek z przepisanym euthyrox em jest dożywotnim pacjentem takiego lekarza. Zmieniać się będzie tylko dawka. Dodam jescze że takie "leczenie" i wizyty płatne mozna zastąpić prostym wyrażeniem logicznym:
Jesli TSH nowe > TSH stare - > zwiększ dawke o 25
Jesli