Wpis z mikrobloga

Kalendarz historyczny F1: 28 września #abcf1 -> zapraszam do obserwowania tagu :)

Urodziny dwukrotnego mistrza świata, pierwszy test bolidem F1 czterokrotnego mistrza świata, wyłonienie mistrza świata w sezonie 1980, ostatnia wygrana mistrza świata z 1997 roku, zakontraktowanie przez Mercedesa mistrza świata Sir Lewisa Hamiltona. Dzisiejsza kartka z kalendarza jest zapchana po mistrzowsku.

Na przeczytanie o 28 września zapraszam również do bloga abcf1world

1963- Urodziny Erica Comasa

Mistrz Formuły 3000 w sezonie 1990. W F1 reprezentował barwy zespołu Liger (1991-92), oraz Larrousse (1993-94). Pięciokrotnie ukończył wyścig na 6. pozycji, a jego najlepszy rezultat to 5. miejsce podczas Grand Prix Francji 1992.

Znany kibicom Formuły 1 przede wszystkim z faktu, że Ayrton Senna uratował mu życie. Podczas kwalifikacji do Grand Prix Belgii 1992 francuski kierowca doznał wypadku, po którym stracił przytomność. Jego stopa naciskała na pedał gazu, przez co silnik był na pełnych obrotach, co groziło eksplozją. Brazylijska legenda, która jechała za kierowcą Ligera, zatrzymała swój bolid i podbiegła do rozbitego wraku, wyłączając silnik.

Warto do historii tych dwóch kierowców dodać, że podczas tragicznego Grand Prix San Marino 1994 w wyniku nieuwagi zespołu Larrousse Eric Comas został wypuszczony na tor, kiedy ekipa ratunkowa starała się uratować życie Ayrtona Senny.

1968- Urodziny Miki Hakkinena

„Latający Fin”, dwukrotny mistrz Formuły 1 w latach 1998-1999, wicemistrz z sezonu 2000. Jego statystyki w królowej motosportu to 20 wygranych wyścigów, 51 miejsc na podium i 26 pole positions. Przez pierwsze dwa sezony startów (lata 1991-92) był kierowcą Lotusa, a potem reprezentował McLarena, kiedy w połowie sezonu 1993 zastąpił zawodzącego Michaela Andrettiego. Z brytyjskim zespołem fiński kierowca był związany aż do 2001 roku, kiedy to ogłosił swoją przerwę od F1, która w praktyce okazała się zakończeniem kariery.

Zaliczył jako kierowca F1 jeszcze pewien jednorazowy epizod, kiedy pod koniec 2006 roku wziął udział w testach z McLarenem, chcąc wrócić po kilku latach do stawki, ale uzyskiwane rezultaty były po takiej przerwie na fatalnym poziomie względem jego konkurentów: Lewisa Hamiltona i Pedro de la Rosy.

1980- Dziesiąte zwycięstwo Williamsa, Alan Jones mistrzem świata

Grand Prix Kanady w 1980 było dla Alaina Jonesa, 9. wygraną w karierze, a 10. wygraną zespołu Williams. Po tym wyścigu Brytyjczyk mógł się cieszyć ze zdobytego tytułu mistrza świata. Drugie miejsce zajął jego kolega z zespołu Carlos Reutemann, a najniższy stopień podium uzupełnił Didier Pironi z zespołu Ligier.

1997- Grand Prix Luksemburga, ostatnia wygrana Jacquesa Villeneuva

Już swoim drugim sezonie startów w F1 mistrz świata z 1997 rok po raz ostatni cieszył się ze zwycięstwa w wyścigu. Licznik wygranych GP zatrzymał się dla Kanadyjczyka na 11. Podium uzupełnili Jean Alesi oraz Heinz Harald Frentzen. Dzień wcześniej Mika Hakinnen zdobył swoje pierwsze pole position i to on wraz z Davidem Coulthardem jechali po 1-2 dla Mclarena, ale na 43 okrążeniu silnik Coultharda odmówił posłuszeństwa, a chwilę później takiej samej awarii doznał Hakkinen.

2003- Siedemdziesiąta wygrana Schumachera

Michael Schumacher wygrał Grand Prix USA, co było siedemdziesiątą wygraną legendy Formuły 1. Na drugiej pozycji finiszuje Kimi Raikkonen. Ten rezultat sprawia, że Niemiecki kierowca prowadzi w klasyfikacji generalnej dziewięcioma punktami nad Finem, przed ostatnim wyścigiem sezonu w Japonii. Szanse na pierwsze mistrzostwo Kimiego były w tej chwili matematyczne: Jedynie wygrana (10 punktów) przy braku punktowanej pozycji Michaela mogła zmienić posiadacza końcowego trofeum.

Trzecie miejsce zajął Heinz Harald-Frentzen, co było jego 18., ostatnim podium w karierze.

2005- Pierwszy test Sebastiana Vettela bolidem F1

Czterokrotny mistrz świata Formuły 1 z lat 2010-2013 Sebastian Vettel po raz pierwszy zaliczył test bolidem Formuły 1. Poprowadził bolid Willamsa na torze Jerez. Była to nagroda za wygranie Formuły BMW, a w tym czasie niemiecki koncern był partnerem brytyjskiego zespołu.

2008- GP Singapuru, afera „Crashgate”

Pierwsze w historii Grand Prix Singapuru, które zostało namaszczone jednym z największych przekrętów w historii Formuły 1. Specjalne rozbicie bolidu przez Nelsona Piqueta, dzięki któremu nielogiczny pit-stop Fernando Alonso dał mu prowadzenie w wyścigu, a następnie wygraną.

2012- Lewis Hamilton ogłoszony kierowcą Mercedesa

28 września 2012 roku zespół Mercedesa ogłosił zakontraktowanie Lewisa Hamiltona od sezonu 2013. Decyzja przełomowa dla historii F1, gdyż to w ekipie z Brackley Brytyjczyk zdobył 6 mistrzostw świata (wcześniej jedno z McLarenem).

#abcf1 #f1 #sport #motoryzacja #historia
Pobierz jaxonxst - Kalendarz historyczny F1: 28 września #abcf1 -> zapraszam do obserwowania ...
źródło: comment_1664371052CObKdx6gvJdgbqfkBoFm9u.jpg
  • 3