Wpis z mikrobloga

Wrzesień
Hart ducha i odporność

Stoicyzm na dziś – 28 września
Trzymasz w ręku atutową kartę

„Jakże właściwe jest, że bogowie dali nam kontrolę tylko nad najważniejszą zdolnością, która steruje wszystkim innym – nad umiejętnością właściwego posługiwania się zewnętrznymi wyobrażeniami – i nie dali nam kontroli nad niczym innym. Czy stało się tak dlatego, że nie chcieli ofiarować nam więcej? Ja uważam, że gdyby mogli dać nam coś więcej, zrobiliby to, było to jednak niemożliwe”.
– Epiktet, Diatryby, 1.1.7 – 8

Możesz zastanowić się nad nadchodzącym dniem i zacząć rozpaczać nad tym, żę tak wielu spraw nie kontrolujesz: innych ludzi, własnego zdrowia, temperatury, wyniku projektu, kiedy już go oddasz.

Możesz też przyjrzeć się temu samemu dniu i ucieszyć się na myśl o jednej rzeczy, jaką możesz kontrolować. Jest nią możliwość decydowania o znaczeniu każdego wydarzenia.

To drugie podejście zapewnia Ci najwyższą władzę – prawdziwą i uczciwą postać kontroli. Czy gdybyś miał kontrolę nad innymi ludźmi, to czy oni nie mieliby jej nad Tobą? Zamiast tego otrzymałeś najprawdziwszą i najprzydatniejszą kartę atutową. Choć nie kontrolujesz zewnętrznych wydarzeń, zachowujesz możliwość decydowania o tym, jak nie reagować. Kontrolujesz to, co każde zewnętrzne wydarzenie oznacza dla Ciebie osobiście.

Dotyczy to również trudnych sytuacji, które Cię czekają. Jeśli odpowiednio do nich podejdziesz, odkryjesz, że posiadana karta atutowa w zupełności Ci wystarczy.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 23