Wpis z mikrobloga

Polska przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. We wtorek rozprawa przeciwko niekontrolowanej inwigilacji

Aktywiści związani z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją Panoptykon oraz adw. Mikołaj Pietrzak złożyli skargę do Trybunału, w której twierdzą, że obowiązujące przepisy dotyczące inwigilacji pozwalają na naruszenie ich prawa do prywatności, ponieważ w Polsce nie ma mechanizmu informowania, że ktoś był przedmiotem działań służb.

Razem z przedstawicielami polskiego rządu stawią się przed Trybunałem.
Więcej na stronie Fundacji Panoptykon

Dlaczego powinno cię to zainteresować? Bo sprawa dotyka każdego. O tym mówi m.in. Adam Haertle z @ZaufanaTrzeciaStrona: Powinniśmy mieć więcej świadomości tego, że organy, powołane do zwalczania przestępstw i ochrony kraju rzetelnie realizują wyznaczone cele w ramach obowiązujących przepisów. Dzisiaj możemy jedynie ufać zapewnieniom ich szefostwa, a to o wiele za mało.

#sluzby #policja #prawo #4konserwy #neuropa

Walcz o wolność i prywatność!
Wspieraj Fundację Panoptykon!
--
Wołam użytkowników, którzy zaplusowali następujący wpis lub komentarz:
https://www.wykop.pl/wpis/56370331/panoptykon-wola-chcesz-zebysmy-zawolali-cie-kiedy-/

Pobierz panoptykon - Polska przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. We wtorek rozprawa p...
źródło: comment_1664262192jwbsCSbzbdQ35B52ZbOOtk.jpg
  • 4
Aktywiści związani z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją Panoptykon oraz adw. Mikołaj Pietrzak złożyli skargę do Trybunału, w której twierdzą, że obowiązujące przepisy dotyczące inwigilacji pozwalają na naruszenie ich prawa do prywatności, ponieważ w Polsce nie ma mechanizmu informowania, że ktoś był przedmiotem działań służb.


@panoptykon: Od dawna wiadomo, że z tym jest problem. W każdym przypadku inwigilacji, obywatel po zakończeniu sprawy powinien być informowany o tym, że był jakiś
@panoptykon: o ile waszą fundację szanuję, tak samo jak strony branżowe (Z3S, Sekurak, niebezpiecznik) to ostatnio mam mocne obiekcje co do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i ciężko mi wspierać inicjatywę, w którą są oni zamieszani
to prawda! I tego także dotyczy sprawa. Walczymy m.in. o obowiązek wprowadzenia informowania o inwigilacji.

Zupełnie zgadzamy się z tym, że teraz można się dowiedzieć o podsłuchu czy innej metodzie tylko wtedy, kiedy służby postawią zarzuty. Jeśli podsłuchiwany jest niewinny - nikt mu nie powie.


@panoptykon: Coś może dodam od siebie: obecnie jest nieunormowane nieco więcej aspektów umarzania sprawy. Sam walczę z policją o coś podobnego. Policja i prokuratura wszczęły względem