Wpis z mikrobloga

@rakujp: było wydanie Mówią Wieki o Słowianach. W zasadzie o mitologii Słowian wiemy tyle co nic. Kilka wątpliwych przekazów ze Średniowiecza i pozostałości w kulturze ludowej. Z tym, że nie wiadomo na ile te wierzenia ze Średniowiecza były przetworzone przez wpływy obce.
Bardzo mało pewnych rzeczy. Niestety pełno jest książek z jakimiś fantastycznymi wymysłami. Wzięte z sufitu jakieś rzeczy. W zasadzie Gieysztor Mitologia Słowian i Bruckner Mitologia słowiańska i polska jako
@600GSX-R: @Rasteris: @vendaval: okej, dzięki bardzo, wybiorę sobie jakąś pozycję do przeczytania i będę leciał z kolejnymi zapewne jak mi siądzie :D nie wiedziałem, że tak mało wiemy o mitologii Słowian, bo są całe bestiariusze i takie tam, dobrze wiedzieć. Nie mniej, dopiero zaczynam się wkręcać, stąd pytanie o książki.
Zawołam taktycznych przy okazji @PucciniM: @KondProsty:
@ciemnienie: Tak, zdecydowanie najlepsza na początek.
Z publikacji naukowych i popularnonaukowych polecam do tego na początek:
A. Gieysztor. Mitologia Słowian
"Kultura ludowa Słowian" Kazimierza Moszyńskiego
"Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian" Jerzego Strzelczyka
"Dawni Słowianie - wiara i kult" - Stanisław Urbańczyk
"Religia Słowian i jej upadek" Henryka Łowmiańskiego

Po angielsku o religii Słowian publikował Leszek Słupecki.
@rakujp: @KondProsty: @PucciniM: Absolutna podstawa na wstęp do tematyki: Mały Słowianin

Religie dawnych Slowian Dariusza Sikorskiego


@vendaval: Ta pozycja nie jest najlepsza na początek – sporo niedociągnięć i kontrowersyjnych tez ze strony autora. Zdecydowanie w wymienionej przez Ciebie trójce widziałbym książkę Szyjewskiego w miejsce Sikorskiego.

W zasadzie o mitologii Słowian wiemy tyle co nic. Kilka wątpliwych przekazów ze Średniowiecza i pozostałości w kulturze ludowej. Z tym, że nie