Wpis z mikrobloga

Czy rezonans magnetyczny (MRI) jest w stanie wykryć artretyzm stawu w kolanie?

Pytam, bo od lutego borykam się z uszkodzonym kolanem (przeciążyłem się), ale właściwie do dzisiaj niewiadomo co dokładnie jest uszkodzone. Od tamtej pory nie mogę biegać, robić przysiadów i ciężko się schodzi ze schodów. Na początku miałem nawracającą cystę i nawet nie mogłem chodzić bez utykania. Teraz już cysta nie wraca i zapalenia też ustanęły, ale wciąż nie jest normalnie, staw dalej jakby zablokowany, mam problem żeby podnieść nogę przy zgiętym kolanie i jak upuszczam to coś mi w nim strzyka za każdym razem. Jakaś narośl kostna?

Nic mnie nie boli jak się nie ruszam, ale im dłużej się nie ruszam tym bardziej boli kiedy się już zacznę ruszać. Więc to chyba nie artretyzm, bo reumatyczny ból występuje też w bezruchu?

Miałem już robione MRI ale nie wykazało przyczyny, byłem pierdyliard razy u różnych ortopedów, ale to strata czasu, bo nikt nie wie co jest nie tak, przepisują tylko ibuprofen i zalecają czekać ( _). Jutro znowu idę na MRI we własnym zakresie, ale jak to jest artretyzm to pewnie mi zdjęcie i tak nic nie pokaże?

Miałem badanie krwi (pod kątem reumatyzmu), wszystko w normie.

Poszedłem na fizjoterapię i okładałem się lodem, coś tam pomagało, ale teraz po 2-3 tygodniach jest nawet gorzej niż było, wystarczy że dwa dni siedzę w domu i noga znowu sztywnieje, aż ciężko się chodzi.

Czytałem gdzieś, że na artretyzm wpływa siedzący tryb życia, wysokobiałkowa dieta, alkohol (piwo), więc u mnie by się zgadzało (mam nawet wrażenie że na drugi dzień po piciu kolano robi się jakby cięższe), ale z drugiej strony badanie krwi nic nie wykazało, chociaż niewiadomo, bo podobno wyróżnia się nawet sto pięćdziesiąt form artretyzmu. #zdrowie #fizjoterapia #ortopedia #medycyna #pytaniedoeksperta #lekarz #reumatyzm #rezonansmagnetyczny
  • 6
  • Odpowiedz
Myślisz, że akurat kolano Ci zaatakowało?

@login_89: No właśnie też mi się wydaje, że jak by to było coś reumatycznego to nie byłoby miejscowe, ale cholera wie.
Zapomniałem dopisać, że jeden ortopeda podejrzewał synovitis (zapalenie błony maziowej), ale to też jest reumatoidalne.
  • Odpowiedz
  • 0
@Folmi Raz piszesz artretyzm, raz reumatyzm. O co w zasadzie chodzi - bo to inne potoczne pojęcia.

Innymi słowy - boli Cie kolano. Jeśli konsultacja ortopedy niewiele wniosła- czyli nic do zoperowania- to pozostaje Ci rehabilitacja.
  • Odpowiedz
@Wjolka: Nie chodzi mi o reumatyzm, tylko to że artretyzm jest zaliczany jest do grupy chorób reumatycznych. Ja wiem, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów (potocznie "Reumatyzm") to co innego. Może faktycznie mylnie nazwałem całą grupę chorób "reumatyzmem" ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale wiadomo o co chodzi.

No właśnie nie wiem czy pozostaje rehabilitacja, bo fizjoterapia za wiele mi nie dała, chyba się będę musiał wybrać do reumatologa.
  • Odpowiedz
  • 0
@Folmi No właśnie nie wiadomo o co chodzi bo po pierwsze chodzi z tego co piszesz o izolowany bol kolana po przeciążeniu, następnie o laboratoryjnym wykluczaniu jak myślę rzs a potem o artretyzmie/dnie moczanowej - która daje także inne objawy i której prawdopodobieństwo może określić lekarz rodzinny jednym badaniem.

Obawiam się, że poza szeroko pojętą fizjoterapią, NLPZ może nic nie pozostać.
  • Odpowiedz