Wpis z mikrobloga

#wojna #wojsko #ukraina #rosja

Moja mentalność na temat armii naszego kraju zatrzymała się w roku 2010, gdzie było wiadomo że nasz kraj armii nie posiada, a w 2022 pojawia się wojna na Ukrainie i nagle okazuje się że nasze Kraby to Ukraińcy uwielbiają a jakieś wyrzutnie rakiet i wozy opancerzone to chcą wagonami bo fajne dobre i skuteczne - w którym momencie nastąpiły tak znaczące zmiany w armii?
  • 20
@wjtk123: ale jak to jest że 23 lutego twierdziłem że Polska nie ma armii i jesteśmy w takiej dupie że mi to się w głowie nie mieści by w połowie wakacji twierdzić że kacapstan jesteśmy w stanie rozwalić w pojedynkę jako Polska?

Wypowiadam się jako amator w tych treściach, bo jednak wojsko nie walczyło o to by cywile wielbili swoją armię. A taka kacapia w temacie propagandy stworzyła mit armii- niszczycieli
ale jak to jest że 23 lutego twierdziłem że Polska nie ma armii i jesteśmy w takiej dupie że mi to się w głowie nie mieści by w połowie wakacji twierdzić że kacapstan jesteśmy w stanie rozwalić w pojedynkę jako Polska?


@smutny_login: Powiem wprost: nie znałeś się, nie interesowałeś tematem, miałeś powierzchowną wiedzę, wierzyłeś januszowym sloganom, które rozsiewają amatorzy próbujący zgrywać znawców tematu.

Ale tak po prawdzie, to nie byliśmy i
@smutny_login: za Siemoniaka. Kraby zaczęły żyć swoim życiem po decyzji w 2014. W tym czasie prowadzono badania, czy jesteśmy w stanie stworzyć własną wieloprowadnicową wyrzutnie rakiet, stwierdzono, że nie i rozpoczęła się praca na wybraniem dla wojska odpowiedniej konstrukcji - wybrano HIMARSy. Sformowano Morską Jednostkę Rakietową do obrony wybrzeża. Zakupiono pociski JASSM do F16. Prócz tego były Caracale no i niestety porażka w postaci Gawrona.
Był to gówniany czas dla wojska,
ale jak to jest że 23 lutego twierdziłem że Polska nie ma armii i jesteśmy w takiej dupie że mi to się w głowie nie mieści by w połowie wakacji twierdzić że kacapstan jesteśmy w stanie rozwalić w pojedynkę jako Polska?


@smutny_login Dlatego:

Wypowiadam się jako amator w tych treściach


@smutny_login Po prostu w tym nie siedzisz, a nie jest to coś o czym się trąbi, bo polaczki wolą ciągle gadać o
@Kaczypawlak:My mamy tylko takie, a Niemcy majajeszcze nowe wozy BWP 1 tez ma kilka paśńtw, ale tęz maja nowsze wersje. My nie.
Dodatkowo Mardery jakie maja Niemcy sa zkońcówki lat 80. Czyli z okresu gdy juz nie produkowano bwp 1. Czyli sa młodsze niz nasze. To nie jest ten sam model, który produkowano na poczatku.
My mamy tylko takie


@szurszur: jeszcze, ale zaraz to się zmieni.

Dodatkowo Mardery jakie maja Niemcy sa zkońcówki lat 80. Czyli z okresu gdy juz nie produkowano bwp 1


@szurszur: my produkowaliśmy BWP-1 do 1988 roku( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czyli sa młodsze niz nasze. To nie jest ten sam model, który produkowano na poczatku.


@szurszur: Mardery faktycznie modernizowano albo próbowano a u nas BWP są
my produkowaliśmy BWP-1 do 1988 roku


@Kaczypawlak: Ale jak napsiałeś bez wiekszych zmian - i to chyba z Czechosłowacji szły, bo niby nam na pewnym etapie miano dac licenjcjel, ale postanowiiono wócić do koncepcji z Czechosłowacja. Marder z lat 80 urósł o ileś tam dodatkowych ton.
Kupowaliśmy, BWP-1 nie były u nas produkowane afaik


@Dodwizo: faktycznie( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale jak napsiałeś bez wiekszych zmian - i to chyba z Czechosłowacji szły, bo niby nam na pewnym etapie miano dac licenjcjel, ale postanowiiono wócić do koncepcji z Czechosłowacja. Marder z lat 80 urósł o ileś tam dodatkowych ton.


@szurszur: BWP nie mógł, bo by nie pływał( ͡° ͜ʖ ͡°
W tym czasie prowadzono badania, czy jesteśmy w stanie stworzyć własną wieloprowadnicową wyrzutnie rakiet, stwierdzono, że nie i rozpoczęła się praca na wybraniem dla wojska odpowiedniej konstrukcji - wybrano HIMARSy.


@toworel: Jedyne czego do Homara potrzebowaliśmy to pociski z wyrzutniami, wszystkie inne klocki mieliśmy
@smutny_login:

w którym momencie nastąpiły tak znaczące zmiany w armii?

2014 od tego roku, ale wszystko cichaczem było robione
tak, o dziwo nasi wojskowi mają łeb na karku (większość) i generalnie cośtam ukradną, kogośtam za kradzież paliwa wywalą ale główne cele armii są wykonywane
do tej pory jestem zdziwiony tym że nasze czołgi były w takich dmuchanych kondonach - pokrowcach trzymane i był elektroniczny termometr żeby broń boże pan czołg nie
co ale wojska pancerne i artylerie to #!$%@?ą mamy


@Renard15: 33% nowoczesnego sprzętu w wojskach pancernych to #!$%@?? Teraz to już bliżej 100% będzie, ale dlatego, że szybko wywaliliśmy masę sprzętu na Ukrainę, za to na drugą część WPiZ lepiej zrzucić zasłonę milczenia
@Dodwizo: Nawet ta nienowoczesna część okazała się mieć strategiczne znaczenie dla sytuacji w regionie. Okazało się, że ,,beton" z MON miał całkowitą rację utrzymując w jako takim stanie postsowieckie czołgi. A ta modernizacja T-72 z 2019 r. to w ogóle ziarno, które trafiło się ślepej kurze.
@wjtk123: Z tym dię nie kłócę. Pamiętaj, że ta modyfikacja(nie modernizacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)) to i tak ochłapy, bo przemysł chciał robić PT-91A2 czy cokolwiek lepszego od T-72M1R