Wpis z mikrobloga

Czy istnieją jakieś dobre strony grupujące międzynarodowe oferty #pracait ? Pracuję od dłuższego czasu w zachodniej firmie, w pełni zdalnie, ogarniam 5x lepiej niż ludzie z UK czy DK na analogicznych stanowiskach i mnie do szału doprowadza, że zarabiam 1/4 tego co oni tylko dlatego że siedzę w Polsce.

Czasami się zastanawiam, czy nie wynająć jakiejś skrzynki pocztowej w Niemczech czy Danii tylko po to, żeby mieć adres do korespondencji i na jakimś kontrakcie udawać, że mieszkam w DE albo DK i przez to mam wyższe te mityczne koszty życia i mi się należy uczciwa wypłata.

#pracbaza #praca #korposwiat #programista15k #programowanie
  • 18
@hamskloss: to był skrót myślowy. Oczywiście po wynajęciu skrzynki trzeba pewnie założyć działalność, wiadomo. Po prostu chciałem zwrócić uwagę na absurd, że dzisiaj wszyscy już pracują zdalnie, nawet jeśli mieszkają w tej samej miejscowości, w której jest biuro, wykonują te same zadania, ale zarobki nadal są diametralnie inne w zależności od tego gdzie się fizycznie siedzi.
@lab_rat: Serio na sensownym poziomie jest to tylko 1/4 tego, co mają tam? Robię dla firmy z UK i z tego co wiem to odpowiednicy mojego stanowiska będący na miejscu mają co najwyżej kilkadziesiąt % więcej i w ogóle by mi się nie opłacało przenosić
@Niegrzeczny_gentleman: dobra colego każdy to wie. Są jednak takie nisze, w których nie jest tak łatwo znaleźć specjalistę, niezależnie od lokalizacji. To też dotyczy ludzi bardzo dobrych w swojej działce.

Innymi słowy, firma z takiego UK może nie być w stanie znaleźć lokalnie lepszego pracownika niż ty na oferowane miejsce. I co, wtedy nie opłaca się im zapłacić ci lokalnej stawki?
@lab_rat: nie no, pewnie im się opłaca coś takiego zrobić. Pytanie oczywiście na jakich warunkach. Bo jeśli istnieje polski oddział danej firmy i byłbyś tam zatrudniony to jest małe prawdopodobieństwo że dostanie się taką stawkę jak za granicą. Jeśli byłbyś zatrudniony bezpośrednio to pewnie byś dostał stawkę normalną (zachodnią). Ale oczywiście to wszystko zależy i ja się z tym zgadzam.

A odnosząc się do Twojego posta to nie ma to sensu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Niegrzeczny_gentleman: jaki przypał z podatkami? Podatki płaci się tam gdzie jest centrum interesów życiowych.

Czyli mieszkasz w Polsce, płacisz rachunku w Polsce, robisz zakupy w Polsce, więc płacisz podatki w Polsce.

To dlatego nie tak łatwo mieszkając w Polsce założyć działalność za granicą, żeby tam płacić niższe podatki.

Jeśli potrzebne mu tylko do korpo, żeby podać adres i jakiś zagraniczny PESEL, to może to zrobić, ale wcale nie musi płacić tam
@mk321: Powiem tak, doczytałem sobie o ewentualnej umowie zagranicą i masz rację. Jedynie to samemu trzeba składki opłacać z tego co czytam (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-zdalna-wykonywana-w-rp-a-zatrudnienie-u-zagranicznego-pracodawcy)

Ogólnie jeśli chodzi o umowy to można powiedzieć że jestem jaroszem bo nigdy takiej nie miałem (B2B only ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

A jeśli chodzi o działalność to raczej oboje się zgadzamy że jest to problematyczne.
Nie po to zagraniczne firmy otwierają oddziały/zatrudniają ludzi w Polsce żeby płacić tyle samo co u nich x


@Niegrzeczny_gentleman: no właśnie chodzi o to, żeby dostać się do firmy, która nie ma oddziału w Polsce, ale zatrudniają na kontrakt w Europie lub globalnie i obojętne im jest kto jest z jakiego kraju
@lab_rat: Sam się zastanów. Po co firma z Niemiec ma zatrudniać Polaka za tą samą kasę co Niemca kiedy obaj wykonują tę samą robotę? Czas sobie uświadomić, że nawet Wy mityczni #programista15k robicie po prostu za tanią siłę roboczą.
@Niegrzeczny_gentleman: @lab_rat: ogólnie w Polsce duże zarobki programistów wynikają głównie z tego, że ich usługi idą na rynek światowy.

Kolega @Niegrzeczny_gentleman: wspomniał o 15k eur/usd miesięcznie, czy na pewno jest to możliwe, a jeśli tak to jakiej grupy dotyczy? Bo według statystyk przeciętny programista python w Niemczech zarabia około 4500 eur msc czyli jakieś 20k zł BRUTTO. https://kruschecompany.com/international-python-developer-salary-ranges-data-and-comparisons/

Wiem, że 15k usd jest możliwe np. w USA w dolinie