Wpis z mikrobloga

2221 + 1 = 2222

Tytuł: Jedwabnik
Autor: Robert Galbraith
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: ★★★★
ISBN: 9788327152121
Tłumacz: Anna Gralak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 480
Forma książki: e-book
Drugi tom przygód Cormorana Strike'a autorstwa J.K. Rowling pod pseudonimem. Czytany po raz drugi; w tym wypadku zupełnie nic nie pamiętałam z intrygi, nawet tożsamości mordercy. Zapewne wyrzuciłam to z pamięci, bo w warstwie kryminalnej to dla mnie kiepska książka.
Strike wraz z Robin infiltruje środowisko literackie - pisarzy, wydawców, agentów literackich, itd. Powodem jest zaginięcie - i jak się wkrótce okazuje: niezwykle brutalne morderstwo - raczej kiepskiego pisarza Quine'a specjalizującego się w groteskowej, obscenicznej makabrze. Rzecz w tym, że jego śmierć została opisana w jego ostatniej, niewydanej powieści, a z maszynopisem do czynienia miała ograniczona liczba osób.
Co mi tutaj nie zagrało, to przede wszystkim przekombinowane morderstwo (stanowczo zbyt literackie) oraz niewiarygodność przejrzenia tej sprawy przez Strike'a. To zwyczajnie niemożliwe, aby na podstawie zgromadzonych informacji mógł wysnuć prawidłową teorię. W dodatku autorka bawi się z czytelnikiem w sposób, którego bardzo nie lubię - w jednym zdaniu informuje, że Strike'a olśniło, w kolejnym, że podzielił się swoją teorią z Robin, a następnie zleca postaciom działania, które tę teorię mają potwierdzić, wciąż bez zdradzenia czytelnikowi o co chodzi.
Najciekawsze są w książce oczywiście opisy środowiska literackiego, bez wątpienia z życia Rowling wzięte. Dobitne, czasem karykaturalne przedstawienie charakterów, niesnasek, pobudek. Jest to jednak kryminał i jako kryminał - to poniżej oczekiwań.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #kryminal #kryminalne #rowling #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
Pobierz ksanthippe - 2221 + 1 = 2222

Tytuł: Jedwabnik
Autor: Robert Galbraith
Gatunek: krymi...
źródło: comment_1662317805idQYKUYpkVCKxJmj4kkCFA.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★ (4.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-10-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Liczba stron książki: 480
Gatunek książki: powieść

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Wołanie kukułki (Galbraith (pseud....) - najnowsza recenzja usera chixi ★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »