Wpis z mikrobloga

Deweloperzy podrzucają rządowi kolejne genialne "pomysły" jak tu zwiększyć dostępność mieszkań dla młodych, czytaj: rozdawać hajs każdemu gołodupcowi, aby szybko przepłynął szerokim strumieniem do deweloperki.

No to ja podrzucę kilka własnych pomysłów, które może rewolucji nie wywołają, ale uzdrowiłyby sytuację:

1. podatek od pustostanów - można na wzór kanadyjski, tylko w głównych metropoliach, bo na wsi on nie ma sensu, zwolniłyby się pod najem mieszkania kolekcjonerskie i stany deweloperskie trzymane po 5 lat w celach spekulacyjnych

2. podatek od flipów - lub inny sposób na uczynienie fliperki nierentowną, która nie daje na rynku praktycznie żadnej wartości dodanej, często zwyczajnie psuje mieszkania tandetnymi remontami i podbija ceny

3. uregulowanie opłat dla pośredników - umówmy się, w dobie Internetu taki pośrednik to bardzo rzadko jakakolwiek wartość dodana, przede wszystkim powinny zostać sztywno uregulowane prowizje, np. tylko od jednej strony i po stałej stawce 0,3%

4. zakazanie airbnb - lub oddanie inicjatywy gminom, masa mieszkań w centrach, które normalnie robiłyby pod długi termin jest przeznaczana na tą patologię, miejsce turystów jest w hotelach, rozwiązania można czerpać z Francji

5. prawo pierwokupu na pierwotnym dla ludzi bez mieszkań - pierwsze dwa, trzy miesiące sprzedaży to okres kiedy ofertę dewelopera mogą przebrać ludzie bez jakiegokolwiek lokalu, "hurr durr a co z mieszkaniami dla dzieci" - nie ma problemu, właścicielem może być przecież dziecko, a ty możesz spłacać kredyt ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Generalnie na rynku jest sporo rzeczy, które można by poprawić i małymi kroczkami ucywilizować handel. Resztę zrobi wolny rynek, a rozdawanie kasy gołodupcom nigdy nie zadziałało dobrze i tylko pogarsza sprawę.

Dziękuję za uwagę. Na prośbę przedstawiciela gabinetu Mateusza Morawieckiego mogę utworzyć cały Pakiet Antyspekulacyjny, który będzie w duchu nadchodzących wyborów, spodoba się młodym i nie zaszkodzi gospodarce. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nieruchomosci #przemysleniazdupy
  • 21
@jarrL: mądry kataster to też jakiś pomysł ale lepiej skupmy się na prostszych rozwiązaniach bo nasi narodowi czempioni mogą się zamotać i #!$%@?ą kataster 10% od pierwszej xD
@mickpl: Problemem nie są pomysły, a świadomość ułomności w ich implementacji.
1. Ja wynajmę Tobie, Ty wynajmujesz mnie. :)
3. Popieram, ale wątpliwe by można było legalnie to zdefiniować - pamiętaj ze nic nie stoi na przeszkodzie by sprzedawać bez pośrednika. Ja tak zrobiłem, kupił ktoś poprzez swojego, któremu od razu powiedziałem ze z mojej strony nie ma opcji powąchać pieniędzy.
4. To jest słabe bardzo - bardzo ciężko podróżować z
@MilusiMisio: Ja to rozumiem, natomiast hałaśliwi i uciążliwi z zasady są w mniejszości. Czy trafisz na air bnb czy np na „intensywnie studiujących” najemców długoterminowych to niestety urok mieszkań.

Zdaje sobie sprawę z tego ze nadmiar najmów krótkoterminowych to patologia - ale rozwiązania powinny być racjonalne.
@mickpl: ja #!$%@?, to co napisałeś jest tak idiotyczne że mi serio szczęka opadła; ja tam mam gdzieś fliperow ale zdradzę ci pewną wiedzę tajemną - kupuje się taniej sprzedaje drożej xD podatków od zarabiania mamy juz bardzo dużo; komu chcesz dowalić w następnej kolejności? XD Regulowanie opłat od pośredników - tylko w mieszkaniowce czy wszystkim #!$%@?? Kolejna wiedza tajemna - nie musisz się na nich decydować. Zakazanie airbnb nawet nie
Problemem nie są pomysły, a świadomość ułomności w ich implementacji.

1. Ja wynajmę Tobie, Ty wynajmujesz mnie. :)


@twisterro: a po roku takiego najmu skarbówka sprawdza liczniki i dowala wam karny podatek i grzywnę, przetestowane na całym świecie
@SzitpostForReal: a widziales takie regulacje i wyniki kontroli, czy tylko uważasz ze zagranica mądrzejsza? ;)

Na całym świecie masz najem długoterminowy b2b, jakie miałyby być kryteria kontroli? Zużycie nie musi być duże jak masz ludkow co jakiś czas wpadają na 3 dni.

Zreszta napisałem od razu, ze rząd może być świadom swojej ulomnosci regislacyjnej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mickpl: no ale jak ktoś chce swój lokal wynajmować turystom na doby to nie powinieneś mu tego zakazywać. To jego lokal
Za to punkt 2 z remontami to sama prawda. Te mieszkania są jak z jednego katalogu - widzisz takie i wiesz, że kupione pod szybki remont xd
@twisterro: proste, jedno miejsce rezydencji podatkowej, myslisz ze skarbowka nie byla by w stanie udowodnic ze jakas umowa jest w cenie ponizej wartosci rynkowej? a przy b2b to juz moglo by podchodzic pod dzialanie na szkode firmy
@mickpl: jesli dodatkowo celem spolecznym bylo by ulatwienie dostepu do mieszkan dla osob mlodych to wyapdlaalo by tez wprowadzic ulatwienie kredytowe dla takich osob.
czyli zostawaiamy / wprowadzamy remonedacje ze do obliczenia zdolnosci kredytowej przyjmowane sa srednie stopy za ostatnie 5 lat + 2%. Taki mechanizm od razu lagodzi dziki wzrost cen spowodowany darmowym pieniadzem.

Nastepnie panstwo wprowadza swoje gwarancje / tanie kredyty. typu tylko marza 2-3% przez pierwsze 5lat stalego
@srgs: W przypadku osób prywatnych raczej nikt nie trzyma pustostanów, to domena firm. A w przypadku b2b, takie rozliczenia są bardzo trudne do śledzenia. To nie jest tak, ze ktoś ze skarbówki spojrzy na fakturę i widzi, ze tu jest wynajem by uniknąć przepisów. Faktura może być na normalna kwotę, bo wejdzie w koszty przy odpowiedniej księgowości. Walidacja takich rzeczy to koszmar z perspektywy audytu.
W przypadku osób prywatnych raczej nikt nie trzyma pustostanów, to domena firm.


@twisterro: az bys sie zdziwil. sam mieszkalem na osiedlu gdzie bylo pelno mieszkan gdzie przez 4 lata nigdy sie tam swiatlo nie swiecilo. a byly to bloki z lat ~70. A spoko tereny.
Z reszta sam tak wyanjmowalem, ze trafilem do mieszkania ktore stalo lata puste. bo placisz niski czynsz i tyle.

Ostatni mialem tez rozmowe ze zlota raczka