Wpis z mikrobloga

Witam ogrodowo-budowlanych Mireczków i Mirabelki ()

Oto projekt ogrodu na dość dużej działce (ok. 1500m2), na której w międzyczasie dość szybko wyrosło sporo sosen, a do tego dwie mirabelki i jesion. Postanowiliśmy te drzewka wykorzystać i stworzyć ogród w stylu "leśnej polany". Drzewa będą rosnąć na łące (aby ułatwić zajmowanie się takim dość dużym terenem), a centralną część ogrodu będzie stanowić mały trawnik i taras z basenem.

Ciekawym rozwiązaniem będą też niecki retencyjne z kwitnącymi bylinami, które mają za zadanie zatrzymać wodę spływającą z końca działki w stronę domu. Jeśli macie podobny problem z odwodnieniem swojej działki, takie niecki lub ogród deszczowy mogą być czymś dla was ( ͡ ͜ʖ ͡)

Nie każdy lubi ogrody o takim naturalistycznym charakterze, ale są one najłatwiejsze i mniej czasochłonne w pielęgnacji (chwasty nie rzucają się w oczy lub nawet mogą nieźle uzupełnić rabatę). Oczywiście wszystko też zależy od podejścia ogrodnika i tego, jaki stan rzeczy się akceptuje.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie projektowania ogrodów, zagospodarowania waszej działki lub potrzebujecie porady w sprawie doboru roślin - piszcie śmiało, a ja będę odpowiadać na komentarze :3

Więcej moich projektów można sobie obejrzeć na https://www.dariakostaniak.com/

#ogrodnictwo #ogrod #budujzwykopem #remontujzwykopem #rosliny #poznan #chwalesie
kjut_dziewczynka - Witam ogrodowo-budowlanych Mireczków i Mirabelki (。◕‿‿◕。)

Oto pro...

źródło: comment_1662290841SrKnxGxqIwvH6f1iXBQwdr.jpg

Pobierz
  • 29
@kjut_dziewczynka: Pytanie mam, jeśli można :-)

Mam ogród, który chciałbym sobie w przyszłości ładnie zaaranżować, ale że jestem na etapie remontu domu (i trochę to potrwa: szacuję 3-5 lat, bo będzie robiony w dwóch etapach, za gotówkę, w miarę odkładania kasy), to rozważałem przygotowanie projektu z wyprzedzeniem, a następnie - na tyle na ile to możliwe, dalej od "strefy remontu" - posadzenie części drzew, żeby miały te kilka lat "zapasu" w
@Regis86 To jest dobry plan i często stosowany - trzeba tylko mieć rzeczywiście teren który nie będzie tknięty remontem, ani nie bedzie przez niego przejeżdżać ciężki sprzęt. Młode drzewa są narażone na konkurencję z innymi roślinami więc warto co jakiś czas podkaszać pod nimi chwasty albo wyściółkować.
Można oczywiście kupić już duże drzewa, wtedy to jest koszt od powiedzmy tysiąca w górę. Duże drzewa są ciężkie i zazwyczaj kupuje się je również
@kjut_dziewczynka: Dziękuję :-)

Jeszcze jedno pytanie - co z glebą: jedni piszą, że trzeba wymienić, inni twierdzą, że można zbadać i spróbować doprowadzić do porządku jakimiś specyfikami, nawożeniem czy czym tam jeszcze. Masz opinię w tym temacie?
@Regis86 na pewno trzeba pozbyć się gruzu i innych zanieczyszczeń z ziemi, potem zwykle i tak się okazuje że trzeba wyrównać działkę więc i tak trzeba trochę ziemi nawieźć. Jeśli chciałbyś wymieniać glebę to zostaw sobie jej wierzchnią warstwę, bo jest najżyźniejsza. Według mnie wymiana gleby nie jest konieczna - konieczne jest dostosowanie roślin do warunków, są gatunki które preferują rosnąć w suchym piachu. A jeśli zależy ci na np. uprawie warzyw
@Cybe mogę szczerze odpowiedzieć, że nie ma tutaj znaczenia program, tylko wprawa i umiejętności. Ja używam różnych programów i metod do wizualizacji. Być może kiedyś stworzę jakiś kurs odnośnie tego, jak przygotować takie wizualizacje, ale to raczej daleka przyszłość :D