Wpis z mikrobloga

@reveil: z czego co wiem to większość urządzeń (telefony, tablety, telewizory, laptop) w domu działa tylko na 2.4 GHz. Będę miał za kilka dni internet 900 Mb/s i chciałbym wykorzystać pełną prędkość
@Helonzy: w zasadzie realistyczna prędkość 2.4ghz jest nawet niższa niż to co napisałem wcześniej ale MU-MIMO być może pozwala na agregację i osiagnięcie takiej prędkości. Still, bardziej ciekawostka niż coś co byłbym skłonny wykorzystać w praktyce.
@Helonzy: Jeśli router osiąga prędkość np. 1148 w standardzie "ax" to żeby go osiągnąć urządzenie też musi być w standardzie ax (i mieć odpowiednią liczbę anten). Jeśli masz starsze urządzenie które wspiera tylko 2.4 w standardzie "n" i ma 2 anteny to nie osiągnie większej prędkości niż 300 niezależnie od routera. Jeśli ma 3 anteny to 450 jeśli 4 to 600. Jeśli urządzenie jest w standardzie "g" to jego maksymalna to
@reveil: @bb89: @NPC_358034: Dziękuję za komentarze.

Jeżeli kupię router z 574 Mb/s na 2.4 GHz, to te 574 Mb/s to jest maksymalna przepustowość na jedno urządzenie czy będzie dało się np. w jednej chwili 6 urządzeń po 150 Mb/s

Przepraszam za tak głupie pytanie
@Helonzy: Jak wiele urządzeń korzysta naraz to prędkość spada. Jak spada? Ciężko powiedzieć bo zależy multum czynników. Standardu wifi liczby anten, zakłóceń jak i też rodzaju wykorzystania. Ciekawy wyjątek to praca na 2 zakresach np. 2.4 i 5 GHz gdzie router dwuzakresowy może jechać pełną prędkością na obu częstotliwościach
@Helonzy: teoretycznie można mieć wielu użytkowników dzielących się łączem ale jak to wypadnie w praktyce - tak jak to reveil napisał, zbyt wiele czynników. Możliwości samego routera, jakość algorytmów QoS (np budżetowe routery potrafią potężnie zwolnić gdy procesor w routerze zajmie się dzieleniem przepustowości)

Ale to już jest tematyka którą sam zgłębiłem raczej pobieżnie więc nie będę udawać że rozumiem technikalia. Sam kieruję się raczej oznaczeniami standardów i zakresami pracy. W