Wpis z mikrobloga

#pokazkota dzisiaj liczyłem ile miesięcznie kosztuje utrzymanie tego gnoja XD przez 10 miesięcy na sama karmę poszło 384 euro. Korki kupuje najtańsze, co 2-3 dni kuweta jest zmieniana. Tak +~ 180/190 zł na miesiąc. Drogi w utrzymaniu, jak jadł sucha karmę z mokra to wychodziło taniej, a teraz je sama sucha i na dobe zjada 400g mokrej.
Lujdziarski - #pokazkota dzisiaj liczyłem ile miesięcznie kosztuje utrzymanie tego gn...

źródło: comment_1661618015DbbEBKiwOrK3YEs5qY3kyq.jpg

Pobierz
  • 57
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BlackSlip: @sytuacja_dynamiczna: żwirek silikonowy niestety nie jest bezpieczny dla kotów

Żwirek silikonowy to granulki otrzymywane z krzemianu sodu. Krzemian sodu jest alkalicznym związkiem chemicznym wykorzystywanym w przemyśle środków myjących, myjąco-czyszczących, myjąco-dezynfekujących, jak również przy wyrobie chemii gospodarczej i wielu innych detergentów/produktów chemicznych. Stosowany jest również przy produkcji materiałów ogniotrwałych, cementu, kleju czy urządzeń przeciwpożarowych.

Silikon ma silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że absorbuje wodę (ciecz, ale też wilgoć z otoczenia) do wnętrza. Dotyczy to również pochłaniania wilgoci z kocich łapek powodując wysuszanie opuszków. Ich nadmierne wysuszenie może doprowadzić do pękania skóry, tworzenia się bolesnych ran.

Żwirek silikonowy jest silnie zasadowy przez co działa drażniąco na kocie opuszki o zdecydowanie niższym pH również prowadząc do tworzenia się ran.

Silikon pod kątem behawioralnym jest również najmniej przyjemny dla kota. Kot lubi żwirek naturalny, najbardziej przypominający ziemię, piach czy drewniane miękkie podłoże. Żwirek silikonowy do takiego podłoża się nie zalicza. Jest twardy, nieprzyjemny w dotyku. Żwirek silikonowy jest również najbardziej "głośnym" żwirkiem. Podczas chodzenia po nim i zakopywania odchodów poruszane granulki wydają dźwięki podobne do syczenia, szeleszczenia, które mogą drażnić kota, który chce być jak najmniej
  • Odpowiedz