Wpis z mikrobloga

Hej mirki, mam jakiś problem ze zakłóceniami chyba.
Gdy rozłączam przekaźnik, to cały pcf8574 (expander portów i2c) się resetuje czy coś, przez co wszystkie przekaźniki się wyłączają. Kończę podlewanie, a tu mi hydrofor odpina od zasilania.
Przez styki przekaźnika płynie 24VAC. Gdy odepnę zasilacz to problemu nie ma.
Dwa przekaźniki sterują pompą/hydroforem z 230V. Tutaj też nie ma problemu.
Napięciem 24V AC steruję elektrozawory ogrodnicze.

Identyczny problem znalazłem tutaj w tym linku. Radzą tam podpiąć masy w jednym punkcje.
https://www.letscontrolit.com/forum/viewtopic.php?t=7043
Myślicie że jest sens, czy warto spróbować czegoś lepszego?
Próbowałem zasilać płytkę przekaźnikową niezależnie (z powerbanka), ale problem nie ustąpił.

Mógłbym próbować ominąć problem
- albo w skryptach 2x zmienić stan hydroforu po zakończeniu podlewania (gdy zrobię tak ręcznie to się naprawia)
- albo dorobić jakiś refresh w "sterowniku" do pcf8574 z esphome
ale wpierw wolę usunąć problem u źródła.

Na zdjęciu moja instalacja.

tagi:

Pobierz bajcik - Hej mirki, mam jakiś problem ze zakłóceniami chyba.
Gdy rozłączam przekaźni...
źródło: comment_1661524539uQo3eb0yE6uJ9ODKAym6L5.jpg
  • 19
W jakim celu są tam aż trzy PCFy,


@dktr: prócz przekaźników są tam jeszcze wejścia przeróżne i 4 piny rezerwy
@zomerstm: oo, ciekawa opcja. Można tam jeszcze wejścia podłączyć?

gdzie są rezystory pull_up na i2c?

pewno wbudowane w esp.
@bajcik masz gniazda podstawowe do komunikacji i RX/tx więc coś tam zrobisz. Generalnie wgrywamy Tasmota i do HA po MQTT. I masz tanio i porządek, bo takie składanki sam już sobie darowałem, więcej czasu i kosztów niż pożytku, no chyba że zabawa najważniejsza.
@bajcik: wywal ten przekaźnik i przejdź na półprzewodnikowy SSR. Ten co masz to po iluś tam cyklach się psuje - razy 8 i po pół roku masz zagwozdkę czemu nie działa.
przejdź na półprzewodnikowy SSR

@WuBe: miałem, i spaliłem w tym projekcie, po czym przestawiłem się na przekaźniki.
Przyznaję, prąd rozruchowy pompy wyższy niż dopuszczał wlutowany bezpiecznik, a po jego zanicowaniu sam SSR i tak wyzionął ducha ¯\_(ツ)_/¯

brak rezystorów podciągających detected :)

@Jarek_P: Po dodaniu rezystorów problem dalej występuje :( Testowane na wartościach 1k i na 82k.

ESP nie ma nic takiego "wbudowanego"

@dktr: czym że w takim razie
miałem, i spaliłem w tym projekcie,


@bajcik: pompa, znaczy silnik, SSRy, zwłaszcza takie proste bardzo nie lubią takich obciążeń, podejrzewam, że tu był problem.

czym że w takim razie jest "internal pull-up" który można sobie włączyć?


@bajcik: podciągnięciem portu skonfigurowanego jako port wejściowy. NIe działa w przypadku portu skonfigurowanego pod I2C

Po dodaniu rezystorów problem dalej występuje


@bajcik: I2C to prosta transmisja, na ogół, zwłaszcza w tak prostych implementacjach
@Jarek_P:
- Płytka przekaźnikowa sterowana stanem niskim
- Na płytce jest chyba optoizolacja, ale masa wspólna (pod linkiem dołączonym do pierwszego posta coś narzekali na konstrukcję tej płytki)
- z pull-upem racja :) Chcoiaż to teraz budzi pytanie dlaczego bez rezystorów działa.
- ESPhome. W logach nic nie widać, ale może zwiększę poziom gadatliwości i zobaczę znowu.

@syn_admina: rozwiniesz temat kondensatorów?
@bajcik: płytki z przekaźnikami nie znam, nie używam takich wynalazków z zasady, więc ciężko mi tu coś więcej powiedzieć, choć na oko wygląda na zrobioną porządnie.

Chcoiaż to teraz budzi pytanie dlaczego bez rezystorów działa.


@bajcik: jakąs namiastkę pullupa dają same podłączone do szyny elementy, ale jest to wtedy cholernie podatne na zakłócenia i tak się nie robi po prostu :)

Kondensatory mogą być też dobrym tropem, dowal tam między
@bajcik: hasło - kondenstory odprzęgające, odsprzęganie zasilania
https://edw.elportal.pl/pdf/k01/07_08.pdf
Odsprzęganie zasilania
Osobnym tematem, często mylonym z filtracją zasilania opisaną powyżej, jest odsprzęganie zasilania. Choć u podstaw tej metody także leży potrzeba „wygładzenia” napięcia zasilania, to mówimy tutaj o nieco innych zjawiskach – w dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że odsprzęganie ma na celu zabezpieczenie poszczególnych bloków układu elektronicznego (np. układów scalonych) przed powstawaniem wzajemnych zakłóceń impulsowych, przenoszonych przez szyny zasilania pomiędzy tymi blokami.
Pobierz synadmina - @bajcik: hasło - kondenstory odprzęgające, odsprzęganie zasilania
https:...
źródło: comment_16618848345QC8SqCYAh8n0PR58EzkCi.jpg
@dktr: @zomerstm: @Jarek_P: @WuBe: @syn_admina:

Zalecane koncensatory nieco poprawiły sytuację.

Główny problem chyba był tu że podpinałem się do odrębnych pinów masy i napięcia na esp. Gdy użyłem tylko jednej pary - problem prawie już nie występuje.

To już produkcyjnie na tym breadbordzie? xD

to jest na poważnie?

@lukasgl: @olelek:

Traktuję to jako "wystarczająco dobry i użyteczny prototyp". Jak już przestanę rozbudowywać o nowe funkcjonalności
@dktr: ja mocno preferuję testowanie istotnych fragmentów układu na breadboardzie, docelowo zaś tylko dedykowane PCB. Płytki uniwersalne i łączenie pól metodą drutowania szczerze mówiąc napełniają mnie głębokim niesmakiem :)