Wpis z mikrobloga

ok, naebałem się to mogę coś napisać na mirko. ktoś gdzieś na wykopie napisał: "ubuntu działa od razu, nie trzeba niczego konfigurować" co oczywiście jest bzdurą. lista rzeczy, które trzeba zrobić zaraz po zainstalowaniu systemu:
1. upewnij się, że system działa na wayland, bo xorg to zlagowane gówno, które ma problem z latency i/lub v-sync, zwłaszcza na kilku monitorach. cały twój user-experience pójdzie w #!$%@?, jeśli wcześniej pracowałeś na windowsie, gdzie interfejs chodził zajebiście responsywnie, a tutaj #!$%@?. wayland niestety nie jest idealny i w zamian możesz dostać kilka nowych problemów. w sumie to zależy od ciebie co wolisz, nie ma wyboru idealnego.
2. #!$%@? firefoxa, który domyślnie jest zainstalowany ze snapa, przez co wolniej się uruchamia, nie obsługuje waylanda i renderuje obraz w trybie software. znajdź w internecie jak zainstalować pakiet przez apt z repo mozilli. i pamiętam, żeby wpisać jakąś magiczną komendę, żeby ubuntu nie zdecydował się sam z siebie #!$%@?ć twojego firefoxa i wepchnąć ci snapa raz jeszcze (a podobno windows jest upierdliwy).
3. zwiększa swapa, który domyślnie jest śmiesznie mały a ubuntu nie obsługuje dynamicznego swapa (a np. taki windows obsługuje i bodajże działa domyślnie), więc jak ci się skończy ram to ci się programy #!$%@?ą na pysk. jak masz 16 gb ram to daj tak ok 32 gb swapa. no niestety, trochę miejsca pójdzie w #!$%@?, ale nie płacz. wolisz 32 gb czy bycie ruchanym przez m$? no właśnie.
4. jak ci system laguje podczas oglądania filmików na firefoksie a masz 9-11900, 32 gb ramu i rtx 3080 to może spróbuj zainstalować piperwire zamiast pulseaudio. u mnie zadziałało.
5. zainteresuj się chłodzeniem, żeby komp ci się nie zagotował w najmniej oczekiwanym momencie. prawdopodobnie trzeba będzie zainstalować lm-sensors + fancontrols i pokonfigurować.
6. jak chcesz odaplić jakąś gierkę z windowsa to np. lutris jako tako działa. nie używaj surowego wine, bo się #!$%@? z konfigurowaniem tego dziadostwa.
7. jak używasz czegoś więcej niż starego pożółkłego kineskopiaka, którego dostałeś od starych z komunii, to zainteresuj się, czy odświeżanie się zgadza. jak nie możesz ustawić maksymalnego natywnego odświeżania, to sprawdź czy zainstalowałeś sterowniki do gpu, debilu.
8. ewentualnie jak jesteś starym informatycznym boomerem z gratem który ma tyle lat co twoja stara, to nie musisz nic robić z powyższych, bo i tak będziesz zadowolony, że działa ci vim i kurnik.pl w 30 fps - niczego więcej nie potrzebujesz. no i linuksy tak maja, że na starym sprzęcie działają w miarę dobrze, bo pewnie było więcej czasu na dopracowanie sterowników. jak używasz jakiegoś rtx 3090 to będziesz mieć więcej problemów niż jakiś dinozaur ze starym thinkpadem.
#ubuntu #systemyoperacyjne #informatyka #windows
Pobierz ly000 - ok, naebałem się to mogę coś napisać na mirko. ktoś gdzieś na wykopie napisał...
źródło: comment_1661198549D0m77WdHBL30dAFVGc5m6I.jpg
  • 1