Wpis z mikrobloga

Jak macie piec na ekogroszek i problem z węglem to może pomyślcie o klimatyzacji z funkcją grzania, może się okazać że dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzicie na węglu jesienią i wiosną z tone albo dwie, włączając klimę w godzinach tańszego prądu. Klimatyzacja działa jak pompą ciepła, niektórzy twierdzą że ma nawet lepsze cop. A przy obecnych cenach węgla na pewno będzie taniej i może montaż wyjdzie za darmo w porównaniu do węgla. #pgg #wegiel #ekogroszek #klimatyzacja #ogrzewanie
  • 19
U mnie koszt montaż klimatyzacji to 5k, przed montażem spałem 4t węgla, ostatniej Zimy 2,9t. Oszczędność 1.1t, przy dzisiejszej cenie to 3k na węglu, wyliczyłem w tym pobór energii przez klimę. Ogrzewalem w godzinach tańszego prądu, od 13 do 15, w nocy i cały dzień w weekend. Resztę robił ekogroszek
@Harvey_Specter: robię dokładnie tak samo u siebie i mogę potwierdzić oszczędności. Wczesną jesienią i późną wiosną piec sobie chodzi tylko na ciepłą wodę i delikatnie grzeje podłogę w kuchni i łazience, a resztę dogrzewam klimą. Do tego prąd z fotowoltaiki więc można powiedzieć że za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°) aaa i jeszcze do tego trochę sosen wokół domu wyleciało i po troszku się dorzuci na ruszcik
@astri: Chłopie, kupiłem je jak były najtańsze kiedykolwiek. Montaż we własnym zakresie, dotacja mój prąd więc jeszcze jakiś rok i się zwróci w 100%. Rachunek place tyle co za przesył, więc i tak musisz płacić. I tak, na dzień dzisiejszy instalacja się spłaca, ale za rok albo i wcześniej zwróci się całkiem i energię mam za darmo
@Harvey_Specter: Dodałabym że dogrzewanie klimą zwłaszcza w okresie przejściowym jest spoko, bo:
a) czasami tylko wieczorem i w nocy robi się chłodniej, a w dzień jest już/jeszcze ciepło - szkoda odpalać pieca żeby palił węgiel i chodził na jałowych obrotach przez 2/3 doby
b) osusza powietrze, a w okresie przejściowym jest problem z wyższą wilgotnością w domu. Okna już pozamykane bo chłodnawo, a w piecu jeszcze nie pali się porządnie żeby
@404filenotfound chodzi ci o zaszronienie jednostki zewnętrznej? Inżynierowie mają rozwiązanie, nazywa się defrost, po polsku rozmrażanie. Ja używałem klimatyzacji głównie jak temperatura była powyżej zera, ale i tak w przypadku zaszronienia występował defrost.
@404filenotfound ja kupiłem klimę za 5k ale jak się postarasz to za 4k da radę nie jakiegoś no name. Tona wegla w składzie u mnie to 3,4k. Oszczędność u mnie to około 1t rocznie. Dodatkowo klimatyzacja latem to jest dla mnie to teraz obowiązek, już nie wyobrażam sobie kombinować z wiatrakami.
@qwertyabc od 5 stopni na plusie myślę że najbardziej się opłaca, przy obecnych cenach węgla to i nawet przy minus 10 będzie git tylko opłacalność spadnie, bo jednostka zewnętrzna będzie często zaszronienia, przy temp plus 5 na dworze nie ma problemów aż takich
@qwertyabc sama jednostka kosztuje koło 3.5k, ja z montażem dałem 5k, bo trzeba mieć jakieś uprawnienia do gazów, rurki, maskownicę i inne, nawet nie chciało nam się myśleć jak to zamontować, nie polecę firmy która to montowała, bo niby zamontowali dobrze, ale niestarannie i trzeba będzie zalepiać dziury bo złym montażu
@qwertyabc jak nie masz to polecam, zapłacisz może z 4.5k jak mieszkasz w mniejszym mieście albo na wsi, a w dwa lata się zwróci na pewno, a dodatkowo masz klime latem. Będziesz sobię dziękować jak będzie 35 stopni a ty za przyjemną temperaturę w domu zapłacisz za prąd maksymalnie 3zl dziennie