Wpis z mikrobloga

#wakacjekredytowe #santander #banki #kredythipoteczny #pozyczkahipoteczna

Krótki poradnik, jak jechać z bankowymi cwaniakami:

Santander Bank Polska odmówił mi wakacji kredytowych, które mi się wg ustawy należały.

Odrzucili z powodu tego, że pożyczka miała w umowie "na cele konsumpcyjne", ale udowodniłam, że całość poszła na kupno domu letniskowego całorocznego w którym mieszkam - to było celem wzięcia tej pożyczki. Osoba udzielająca kredytu doskonale wiedziała, na jaki cel jest ta pożyczka - sama taką formę zaproponowała (nie miałam wtedy na wkład własny do kredytu hipotecznego). Pożyczka jest zabezpieczona inną nieruchomością.

Po odmowie Santandera, napisałam do RF, a kiedy odpowiedział, użyłam 3/4 jego pisma do reklamacji odmowy wakacji kredytowych, uzasadniając, że wg przepisów te wakacje mi się należą oraz dołączając dowody.

Ten wpis kierowany jest dla osób takich jak ja:
-Które mają pożyczkę hipoteczną zaciągniętą na cele mieszkaniowe
-Którym Bank odmówił wakacji kredytowych
-Które mają pożyczkę hipoteczną, w której nie zawarli informacji o przeznaczeniu kwoty na cele mieszkaniowe a rzeczywiście kupili za to dom/mieszkanie/

Oto wzór mojego oświadczenia bez danych,

Twoje dane Dane banku

OŚWIADCZENIE

Dotyczy umowy kredytowej nr xyz o numerze rachunku: xyz

W związku z chęcią skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych,

oświadczam, iż środki z pożyczki hipotecznej, zabezpieczonej nieruchomością na ulicy xyz;

zostały przeznaczone w całości na zakup budynku mieszkalnego.

oświadczam, że zamieszkuję ten budynek, który mieści się na działce xyz, pod adresem xyz.

W dowód załączam faktury od sprzedawcy, a także inne dokumenty/zdjęcia potwierdzające moje zamieszkanie w tym domu.


Dodatkowo poniżej przedstawiam dokładne brzmienie odpowiednich przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o >finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz. U. z 2022 r. poz. 1488, >dalej ustawa).

Art. 73 ust. 1 Na wniosek konsumenta kredytodawca zawiesza spłatę kredytu

hipotecznego udzielonego w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub

denominowanych do waluty innej niż waluta polska.

Zgodnie z art. 73 ust. 2 Zawiesza się wyłącznie spłatę kredytu hipotecznego,

udzielonego na podstawie umowy o kredyt hipoteczny, która może być uznana za umowę o

kredyt hipoteczny w rozumieniu art. 3 ustawy zmienianej w art. 69.

Zgodnie z art. 73 ust. 5 Konsument składa wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w

postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości

elektronicznej.

Zgodnie z art. 73 ust. 6 Wniosek, o którym mowa w ust. 5, zawiera co najmniej:

1) oznaczenie konsumenta;

2) oznaczenie kredytodawcy;

3) oznaczenie umowy;

4) wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu;

5) oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 73 ust. 7 Konsument składa oświadczenie, o którym mowa w ust. 6 pkt

5, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający

oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem


2

świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta

zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze

nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. z 2022 r. poz. 872, dalej ukh): Przez

umowę o kredyt hipoteczny rozumie się umowę, w ramach której kredytodawca udziela

konsumentowi kredytu lub daje mu przyrzeczenie udzielenia kredytu zabezpieczonego hipoteką

lub innym prawem związanym z nieruchomością mieszkalną lub przeznaczonego na

sfinansowanie niezwiązanego z działalnością gospodarczą lub prowadzeniem gospodarstwa

rolnego nabycia lub utrzymania:

1) prawa własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego

odrębną nieruchomość, a także ich budowy lub przebudowy w rozumieniu art. 3 pkt 6 i 7a

ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm. );

2) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

3) prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części;

4) udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego

stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w nieruchomości gruntowej.

Zgodnie z ust 2 wyżej wymienionego artykułu „Za umowę o kredyt hipoteczny uważa

się w szczególności umowę:

1) pożyczki,

2) kredytu w rozumieniu art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo

bankowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 2357 oraz z 2020 r. poz. 284, 288 i 321),

3) o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego,

4) o kredyt, w której kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a

konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia,

5) o kredyt odnawialny

– o ile spełnia warunki określone w ust. 1.

Zatem, jeśli umowa pożyczki hipotecznej zabezpieczona hipoteką, zaciągnięta została

w walucie polskiej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych i taki cel wynika z

umowy pożyczki, to wówczas kredytobiorca ma możliwość skorzystania z wakacji

kredytowych zawieszając spłatę pożyczki hipotecznej. Ponadto zgodnie z literalnym

brzmieniem ustawy art. 73 zawieszenie spłaty kredytu, jak również oświadczenie dotyczy

umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, tj. w momencie

podpisywania umowy taki był cel, intencja kredytobiorcy.


Reklamację spisałam w formularzu kontaktowym, w załączniki do reklamacji wrzuciłam takie rzeczy jak:
-Postanowienie urzędu gminy o nadaniu numeru porządkowego budynkowi
-Zdjęcie domu z tabliczką adresową
-Fakturę za kupno domu
-Fakturę przykładową za zużycie prądu z tego miesiąca
-Oświadczenie (to z spoilera)

Zmienili decyzję i zwrócili mi ratę którą pobrali zanim rozpatrzyli reklamację :)
  • 6
@masqu88: mam tam konto od 13 lat i zawsze jakieś problemy... jak nie działa aplikacja, to przerwy techniczne w kółko, jakieś dziwne kwasy i sytuacje niekorzystne dla klienta... Chętnie przeniosę się do innego banku jak tylko spłacę kredo :)
@Dzoannna: ja sie odbiłem od średniowiecza 2 lata temu w pekao. Zmiana pinu do karty tylko w bankomacie xD teraz już zrobili postępy i można przez apke zalatwiać wiekszość rzeczy ale wtedy to byl dla mnie szok. Na codzien od lat w mbank i wszystko przez apke można zalatwić a tam takie jaja xD
@masqu88: Jak byłam kilka lat temu z mamą w siedzibie pekao w moim mieście, to mieli ogólnodostępnego kompa do logowania się do bankowości na takiej wielkiej sali na parterze z WINDOWSEM XP i logowanie przez IE XDDD