Wpis z mikrobloga

Ostatnio chwilę grzebałem coś w #iphone SE syna i jedna rzecz mnie zaskoczyła... Obsługiwało mi się go o niebo wygodniej od mojego ip11. Po chwili już wiedziałem dlaczego...

BRAK AKTYWNEGO EKRANU NA DOLE! ( ͡º ͜ʖ͡º)

Może przy #android to nie jest problemem, bo są te trzy magiczne przyciski rozmieszczone w miarę rozsądnie.
Ale w #ios praktycznie non stop trzeba sięgać w skrajny lewy dolny róg ekranu - żeby wrócić do głównego ekranu aplikacji, cofnąć itp.

Zrobienie tego kciukiem, gdy trzymamy telefon tylko w prawej dłoni, to niezła gimnastyka - wymaga skrajnie niewygodnego wyginania tegoż i dodatkowo sprawia, że telefon trzymamy dosłownie na słowo honoru. Jest to na tyle upierdliwe, że często rezygnuję z jakiejś czynności jeśli do dyspozycji mam tylko jedną rękę (w sensie odkładam na później)...

Podobnie jest przy pisaniu na klawiaturze ekranowej. Sięganie do przełącznika litery/cyfry albo - jeszcze gorzej - do przełącznika na emotki to udręka. W SE nie dość, że ekran jest mniejszy to te elementy są o tyle wyżej, że sięga się do nich kciukiem bez najmniejszego problemu. Co więcej, można trzymać pewnie telefon nie obawiając się, że coś przypadkiem przełączymy.

Jasne, że lubię cały ekran od krawędzi do krawędzi - ale gdyby standardem było zrobienie tego tak, by nawigacja była ciut wyżej to ergonomia by poszła mocno w górę. Ale nawet nie obraziłbym się, gdyby iphone miał pozostawiony dolny pasek (nawet ciut węższy, byle był) a na górze miał notcha dla FaceID (bo telefon bez FaceID to dla mnie porażka, ale to akurat moja osobista sprawa ze względu na niestabilne linie papilarne) i był przy tym nieco węższy.

Jestem dość zaskoczony, że #apple poszło w taką zmianę z usunięciem paska z TouchID mimo że tak fatalnie wpływa to na ergonomię i wygodę korzystania z telefonu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Pobierz
źródło: comment_16609060298qyiW6esHmSB3bpDlvO3Wj.jpg
  • 16
@enron: Ale gdzie masz ten problem? Praktycznie wszędzie działa swipe w prawo, żeby zrobić wstecz. Jak piszesz na klawiaturze to masz ikonę emoji i jak ją przytrzymasz to możesz przesunąć klawiaturę w lewo lub w prawo. Zawsze jeszcze jest dostępne przesunięcie palcem w dół krewędzi i wtedy cały ekran zjeżdża w dół.
@enron: może to kwestia tego, że mam mini, ale jak trzymam telefon mając mały palec pod dolną krawędzią to mam jeszcze sporo miejsca pod spodek, gdzie ten kciuk mogę opuścić. Jak złapię całą dłonią to faktycznie dosięganie do samego dołu bywa problematyczne.

Większe pole pod gesty ucięło by sporo przestrzeni
@Azerbejdzanski: nie zgodzę się. SE jest jednak mocno okrojony względem pełnego ajfona, wychodzi rzadziej i ma słabszą specyfikację. No i nie ma FaceID, co dla mnie jest dyskwalifikujące.
A jak już jesteśmy przy przycisku, to do dzisiaj uważam że głupotą było rezygnowanie z fizycznego przycisku - tak, niby dzięki taptic engine wydaje się że działa identycznie... dopóki nie masz na dłoni rękawiczek ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jeszcze
@enron: 8 jest dużo mniejsza niż 11. Myślę, że bardziej problematyczny jest tu rozmiar telefonu niż aktywny ekran na dole.


@pekak: a konkretniej - szerokość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@enron: Ale wiesz, ze można wracać do poprzedniego ekranu przeciągnięciem od lewej i nie trzeba używać tych strzałek na gorze, prawda? ( _) Nie działa to dosłownie w jakichś pojedynczych przypadkach, nawet nie jestem w stanie przywołać żadnego przykładu
@enron: przy rozmiarze 11 dolna krawędź nie wydaje się problematyczna imho, miałem X i obsługiwało się zacnie, bardzo dobrze, że android podpierdzielił ten system obsługi
@enron: no właśnie: przez lata wszystkie smartfony miały dolną ramkę nie ze względu na niezaawansowanie techniczne, tylko ze względu na ergonomię; podwyższenie ekranu = kciuk na zdrowej wysokości. potem marketing musiał wymyślić jakieś dziwactwo żeby tylko było głośno o ajfonie z funkcjonalnością symbiana a.d. 2013