Wpis z mikrobloga

Wszyscy się jeszcze łudzą, że temat w ciągu tygodnia zniknie

Podczas gdy jeżeli to jest faktycznie rtęć w takich stężeniach to mówimy o MINIMUM 10 lat:

- problemach zdrowotnych ludzi którzy zbierają te ryby,
- zniszczenie rolnictwa wokół Odry (nawadnianie),
- problemy części zakładów przemysłowych (typu ArcelorMittal Eisenhüttenstadt),
- zniszczeniu parków narodowych i w ogóle przyrody po stronie polskiej i niemieckiej,
- zniszczenie turystyki przy Odrze ale także przy Bałtyku (w tym potencjalnie luxusowych niemieckich hoteli przy Bałtyku),
- wyłączenie niektórych ujść wody (tutaj szczęśliwie są głębinowe),
- toksycznymi deszczami – same opary rtęci sa wyjątkowo toksyczne,
- roznoszeniem trucizny przez drapieżniki,
- zmiana charakteru miast, bo teraz "życie się toczy wokół rzek" (luxusowe nieruchomości, Wyspa Słodowa),
- problem z kanałem Odra-Szprewa.

Turów to był bardzo mały obszar...

To są straty (i roszczenia tysięcy polskich i niemieckich podmiotów) idące w dziesiątki miliardów euro

Myślę że w #szczecin czy #wroclaw zaraz zacznie się wykupowanie wody z Żabek

#odra
  • 121
  • Odpowiedz
Mimo, że jestem apolityczny, to nie bardzo rozumiem, co ma pis czy jakakolwiek inna partia, która by w tym momencie rządziła do skażenia rzeki.
Chyba was pogięło, że w przypadku każdej jakiejkolwiek klęski żywiołowej by się miała jakakolwiek partia podawać do dymisji xD
  • Odpowiedz
problemach zdrowotnych ludzi którzy zbierają te ryby


@nie_mam_slow: Łowili je od lat i nie mieli o niczym pojęcia, bo nikt ich nie poinformował o skażeniu wody. Mogło być tak, że stężenia substancji toksycznych na wysokości granicy z Niemcami (o ile Niemcy badali jakość wody w Odrze) mieścił się już w normie, ale bliżej zakładu zrzucającego ścieki do rzeki normy mogły być przekroczone wielokrotnie i ten stan mógł się utrzymywać nawet
  • Odpowiedz
toksycznymi deszczami – same opary rtęci sa wyjątkowo toksyczne


@nie_mam_slow: To są organiczne związki rtęci, które zostały wprowadzone do łańcucha pokarmowego. Niektóre źródła podają, że wcale nie ma tam aż tak dużo rtęci, są za to dioksyny.
  • Odpowiedz
@szynszyla2018: no mnie najbardziej poraża to, że jak się już #!$%@?ł przypał za który (prawdopodobnie) odpowiada jakiś rodzinny pociotek pisowski - to że nie wystawią tego pociotka na pożarcie tylko idą w zaparte i tuszują, udają że nic się nie stało, że Tusk, że dziadek w Wehrmachcie, że Niemcy źle zmierzyli, że Trzaskowski i Czajka.

Normalnie jak ZSRR z Czarnobylem.
  • Odpowiedz
@nie_mam_slow: Ale jak to się w ogóle #!$%@? stało, że w tej rzece jest ta rtęć. To już trzeba być debilem na poziomie legendarnym. Co sobie jakiś młot myślał wylewając to gówno do wody? Nawet jak to była jakaś awaria, to lepiej było to zgłosić i nie wiem #!$%@?, zapobiegać czy coś. Jakieś procedury, cokolwiek. A teraz 1/3 kraju będzie skażona i w dodatku jeszcze Niemcy #!$%@?, że znowu coś
  • Odpowiedz
ja tam liczę, że może XDDD (boże co za naiwność) może u nas w końcu ruszy temat rewitalizacji. Taką rzekę da się wyczyścić ale tu już trzeba zatrudnić ludzi z odpowiednim branżowym wykształceniem, a nie kogoś po znajomości. Plus koszty.


@szynszyla2018: jak? Pytam powaznie, bo z tego co probuje sie zorientowac realnie sytuacja nie do uratowania
  • Odpowiedz
@michal-jagoda: no ja bym powiedział że tępo reakcji ma znaczenie bo naprzykład mój pies kiedy chodzę z nim na spacery wzdłuż odry lubi napić się z niej wody. A nie każdy obczaja infrormacje więc alert rcb by się przydał.
  • Odpowiedz