Wpis z mikrobloga

Wszyscy się jeszcze łudzą, że temat w ciągu tygodnia zniknie

Podczas gdy jeżeli to jest faktycznie rtęć w takich stężeniach to mówimy o MINIMUM 10 lat:

- problemach zdrowotnych ludzi którzy zbierają te ryby,
- zniszczenie rolnictwa wokół Odry (nawadnianie),
- problemy części zakładów przemysłowych (typu ArcelorMittal Eisenhüttenstadt),
- zniszczeniu parków narodowych i w ogóle przyrody po stronie polskiej i niemieckiej,
- zniszczenie turystyki przy Odrze ale także przy Bałtyku (w tym potencjalnie luxusowych niemieckich hoteli przy Bałtyku),
- wyłączenie niektórych ujść wody (tutaj szczęśliwie są głębinowe),
- toksycznymi deszczami – same opary rtęci sa wyjątkowo toksyczne,
- roznoszeniem trucizny przez drapieżniki,
- zmiana charakteru miast, bo teraz "życie się toczy wokół rzek" (luxusowe nieruchomości, Wyspa Słodowa),
- problem z kanałem Odra-Szprewa.

Turów to był bardzo mały obszar...

To są straty (i roszczenia tysięcy polskich i niemieckich podmiotów) idące w dziesiątki miliardów euro

Myślę że w #szczecin czy #wroclaw zaraz zacznie się wykupowanie wody z Żabek

#odra
  • 121
  • Odpowiedz
@szynszyla2018: obawiam się, że nawet jeśli do akcji ratunkowej włączą się specjaliści to i tak nie będą w stanie wymyślić skutecznego sposobu na oczyszczenie koryta rzeki z kationów rtęci, zwłaszcza jak to cholerstwo rozlezie się po ekosystemie - np. ptaki, które żerowały na padniętych rybach mogą odlecieć kilkaset km wgłąb kraju i zdechnąć stając się trującą pożywką dla innych padlinożerców :(
  • Odpowiedz
@MrNobody567 Hołownia ma u siebie spore grono ludzi od ochrony przyrody, spraw klimatycznych i wielu innych, które osobom zarabiającym minimalną krajową latają koło d..y ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ten kraj jest już zgubiony, tak samo jak Ukraina. Kto jeszcze ma trochę sił i lat w zapasie powinien szykować się do emigracji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@nie_mam_slow: skąd problemy części zakładów przemysłowych? W jaki sposób rtęć miałaby sprawiać problem pracy w np.: hutnictwie?
Kradnę argumenty na rzecz robienia gównoburzy wśród znajomych
  • Odpowiedz
@CM711: Ale co to ma za znaczenie jak ta woda nie jest pobierana z Odry tylko z okolicznych jezior i studni głębinowych? xd A to że spada jako deszcz, wsiąka w glebę i przedostaje się do wód gruntowych to logiczne, ale to nie ma związki z piciem wody z kranu.
  • Odpowiedz
@nie_mam_slow

toksycznymi deszczami – same opary rtęci sa wyjątkowo toksyczne


W takiej postaci rozpuszczonej w wodzie? Z tego co mówią, to rtęć jest zupełnie inna od tej używanej w termometrach, której opary faktycznie są szkodliwe.
  • Odpowiedz
@nie_mam_slow: Ale byłoby super jakby PiS teraz spadł z rowerka. Mimo wszystko szczerze w to wątpię bo cała machina propagandowa ubije ten temat bo tutaj kluczem do przetrwania jest niewiedza elektoratu a nie podział jak było podczas Marszu Kobiet.
  • Odpowiedz
Dobra rozumiem że macie teraz czym zająć swoje nudne życie, ale nie, nie potrwa to 10 lat. Jakiś miesiąc, dwa.

Nie bądźcie naiwnymi szurami, kiedyś rtęć była powszechnie stosowanym konserwantem zboża i mnóstwo odpadów lądowało w wodzie i co? Jakoś nic się nie stało
  • Odpowiedz