Wpis z mikrobloga

Co jest nie tak z ponizsza funkcja? Zamierzenie jest takie, zeby zsumowane zostaly rekordy z pol gdzie sa wartosci (M2:M10), a jesli sa komorki puste to ma wziac wartosci z innej kolumny (X2:X10). Dodatkowo zakres ma obejmowac tylko daty (P2:P10), ktore rownaja sie obecnej dacie (B6)

=SUMIFS(IF(ISBLANK(M2:M10),X2:X10,M2:M10),P2:P10,B6)

Nie wiem czemu mi #!$%@?, bo samo sumowanie bez warunku o datach dziala.. kurla pomocy

#excel #korposwiat
  • 6
@Alcadent: No, ale jeśli dobrze rozumiem, Twoja funkcja wezmę X2:X10 jeśli czy zakres M2:m10 będzie pusty, a co jeśli tylko np M3 jest puste? Ja bym pewnie dodał nowa kolumnę i dla każdego wiersza brał m, jesli to konrektne m jest puste to x, i później sumifs na nową kolumnę
@Alcadent: jeśli tak bardzo zależy Ci na formule to weź sobie w pomocniczej kolumnie zrealizuj warunki (coś w stylu:
=IF($P2=TODAY();IF(ISBLANK($M2);$X2;$M2);0)
), a potem zsumuj sobie zwykłym SUM.
@EiderSeek: to mogloby byc ok jesli chodziloby tylko o date dzisiejsza, moj blad, bo dalem to jako przyklad.
Mam wiele dat i zaleznie od daty musza zostac zsumowane komorki z albo kolumny M, a jesli pusty to X dla danej daty. Jesli to zsumuje sobie w oddzielnej kolumnie to ostatecznie i tak musialbym robic sumif do komorki. Jesli nic innego nie znajde to w sumie tak chyba zrobie, ale to bylaby