Wpis z mikrobloga

Hej,
Od pewnego czasu mam problem ze wzrostem roślin w akwarium. Mimo, że rośliny rosną, są nowe pędy to rosną bardzo powoli nawet takie odmiany jak Cambomba, Bacopa Carolina czy Ludwigia.
Akwarium to 220 litrów, obsada towarzyska, woda mineralizowane RO, dwa filtry (kubeł biologia + wydajny filtr wewnętrzy), oświetlenie to Chihiros A801 54W + belka DYI 60W (obie puszczone na ~60% mocy około 7h dziennie), butla Co2.
Suplementacja carbo, mikro i potas. No3 i Po4 nie suplementuję, ze względu że mam ich naturalny nadmiar co widać po parametrach wody.
Będę wdzięczny za rady i uwagi ;)

Parametry wody:
Po4: ~2mgl
No3: ~35mgl
Ca: 30mgl
Mg: 12mgl
Gh: 9
Kh: 6

#akwarystyka
  • 13
@ayyy_lmao: Boję się glonów, może jestem przewrażliwiony bo właśnie udało mi się je w miarę opanować. Polecasz dłużej świecić? Potas może być problemem? Bo suplementuję, ale powiem szczerze że jeszcze nie mam testów na potas.
@sajmonm: Jaki mineralizator? Pytam bo imo za dużo magnezu, Ca:Mg w zdrowym roślinniaku powinno wynosić 4:1. Warto też pamiętać o stosunku potasu do magnezu który powinien wynosić 2:1, także spróbuj zbadać potas. Przy innych wartościach tychże proporcji na niektórych roślinach może występować blokada wchłaniania makro, co hamuje wzrost
via Android
  • 0
@wodzu_8k używam growise mieneraliser, ale kurde czasem zrobię dolewke parę litrów z kranówki. Strasznie niskie mam KH po samym mineralizatorze, co przy co2 jest ryzykowne.
@sajmonm: O, pracowałem przy produkcji i sprzedaży tej marki nawozowej prawie 3 lata ( ͡° ͜ʖ ͡°) Generalnie tam całość powinna Ci dawać ca:mg 4/1 i gh:kg 2/1. Ale trzeba dosyć mocno mieszać butelką bo całość jest super skondensowana, ja zazwyczaj poświęcałem na to z pół minuty i wyniki zawsze były w normie. Jak dalej będzie coś nie tak to może próbuj kontaktować się z producentem. Ewentualnie
O, pracowałem przy produkcji i sprzedaży tej marki nawozowej prawie 3 lata


@wodzu_8k: O proszę, widzę mamy eksperta na pokładzie :D Wiem, jest to prawie sam osad też dość mocno tym mieszam. Mówisz, że te Mg na pozomie 12mgl to za dużo? Górna wartość dla roślin to według różnych źródeł 15mgl.
Ogólnie jak oceniasz nawozy z tej firmy? Jest np różnica w jakości między jakimiś zajebistymi drogimi markami, a jakimiś noname
@sajmonm: To fakt że niektóre rośliny będą preferowały twardszą lub jak mówisz miększą wodę (czyli te 15 mg/l magnezu), ale raczej warto się skupić na proporcji wapnia do magnezu która jest ważniejszą składową. W słodkowodnym ekosystemie przy dużej ilości roślin książkowa proporcja powinna wynosić 4 do 1, czyli przykładowo Ca 40 Mg 10 / Ca 80 Mg 20 itd. Według tego co podałeś, u Ciebie wynosi 2,5 do 1. Oczywiście, może