Wpis z mikrobloga

Nie wiem, dlaczego niektórzy ludzie uważają, że tag #revoltagainsthemodernworld za faszystowski. Ten tag jest esencją antyfaszyzmu. Faszyzm zrodziła modernizm u swojego schyłku i zakładał absolutyzacje państwa, czyli coś, co nie miałoby sensu w czasach feudalnych. Totalitaryzmy, takie jak faszyzm czy stalinizm to twory 20 wieku i są zwieńczeniem epoki oświecenia. Jego naturalną konsekwencją zbytniego pokładania wiary w rozum i wielkie narracje oraz tego kompromitacją, po której nastąpił postmodernizm. Żaden świadomy krytyk modernizmu nie uważałby się więc za faszystę. Niektórzy by coś pewnie wspomnieli o Evoli, ale on się też potem odwrócić od faszyzmu. Bynajmniej też nie promujemy tutaj postmodernizmu. Powiedziałbym, że to tag metamodernistyczny, ale inne osoby pewnie miałyby inne zdanie na ten temat.
#revoltagainsthemodernworld #faszyzm #filozofia #polityka #4konserwy #antykapitalizm
Al-3_x - Nie wiem, dlaczego niektórzy ludzie uważają, że tag #revoltagainsthemodernwo...

źródło: comment_1659171219z6dTtVzteVp48h3VXgAKYI.jpg

Pobierz
  • 6
@Al-3_x: Faszyzm to zjawisko złożone. Oczywiście, że wśród kluczowych idei odnajdujemy ślepe rozwinięcia romantycznych pojęć, w tym narodu zwierzchniego, nadzorcę swiata, państwa naznaczonego przez historię. Tysiącletnia Rzesza to szczególnie patologiczny odpowiednik pojmowania, które towarzyszyło również polskim romantykom. Oczywiscie wspomniane zwierzchnictwo w pojęciu mesjasza narodów nie przyjęło antyludzkiego kształtu.
@Al-3_x: Ja w tym tagu widzę jakąś nostalgię do czasów premodernistycznych, czasami też idealizację natury i greckiej sztuki, ale w gruncie rzeczy nie mam pojęcia, o co chodzi w tym tagu. Przydałaby się jakaś definicja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@rmweb: Chyba po prostu to tag dla ludzi zawiedzionych współczesnością i kierunkiem, w jakim idzie świat. Może to być spowodowane zmianami klimatycznymi, obawą przed rozwijaniem się dystopii, niepohamowanym konsumpcjonizmem, utraceniem dawnych tradycji i tak dalej. Niektórzy, by pewnie też powiedzieli coś o zagrożeniu LGBT, ale są tu też tacy co są do gejów bardzo pozytywnie nastawieni co pewnie zauważyłeś. Niektórzy jednak, by pewnie powiedzieli, że chodzi o ładne obrazki i tyle.