Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanko - może ktoś był w podobnej sytuacji.
Mam problem, ponieważ muszę złożyć dokumenty do ZUS (wniosek o rentę z tytułu niepełnosprawności) ale osoba w imieniu której to składam nie może podpisać wniosku - jest chora, nieprzytomna, nie ma z nią kontaktu. Co teraz? Odbijam się jak piłeczka od każdych drzwi.
1. ZUS twierdzi, że może być oświadczenie o opiekunie faktycznym które musi być podpisane przez MOPS. W MOPS'ie mi mówią, że pierwsze co słyszą o takim czymś i oni nic nie podpiszą.
2. Notariusz. Nie można podpisać notarialnie bo nie ma kontaktu z osobą która ma to podpisać a musi ona wyrazić zgodę.
3. Sądowne ustanowienie kuratora. Problem, że nie ma kontaktu z osobą która ma wydać zgodę o ustanowienei kuratora....
I tak koło się zamyka. A chodzi o to, żeby złożyć jeden jedyny wniosek w ZUS. Jakieś inne opcje?
#prawo #polska #zus #renta #choroby #niepelnosprawni #prawo
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kosmalov: znałem kiedyś gościa, który musiał jechać pokazać na komisję, że nie ma nogi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nie było to pierwszy raz i że komisja miała dokumentację.
@Kosmalov: oświadczenie o sprawowaniu opieki faktycznej musi być podpisane przez dyrektora szpitala/ośrodka w którym świadczeniobiorca się znajduje, prezydenta miasta, wójta, burmistrza gminy lub dyrektora ośrodka pomocy społecznej.
Jakoś inni ludzie składają i nie ma z tym problemu więc to po prostu Twój MOPS jest niedoinformowany ¯\_(ツ)_/¯
Być może możesz złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby i wtedy składa się zaświadczenie z sądu że trwa postępowanie w tej sprawie. Ale czy możesz to
@poziomkoowaa: Dziękuję za informację. Mogłabyś tylko podać mi podstawę prawną odnośnie tego, że muszą to podpisać? Bo stara-głupia baba skrzeczała jak papuga "a na jakiej podstawie, na jakiej podstawie panie"
@Kosmalov: jest to wskazane w komentarzu ro ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do art. 136b punkt 5 i tam jest wskazane typowo że kierownik ośrodka pomocy społecznej
Ustawa mówi o organie ktory z racji wykonywanych zadan posiada informacje dotyczące sprawowania tej opieki.