Wpis z mikrobloga

Tak sobie myślę, że jakbym miał więcej kasy (albo przynajmniej mniej długów), to kupowałbym różne używane, ciekawe sprzęty, takie z historią. Głównie komputerowe czy elektroniczne, np bardzo chciałbym zebrać parę starych modeli komórek. Najchętniej mieć nietypowe modele np Nokii, jedną taką w pudełku, a drugi egzemplarz używany, taki którym nie żal się pobawić, ale też mieć frajdę z jego rozebrania, wyczyszczenia, usprawnienia. Nawet upatrzyłem sobie taką półeczkę w pracy którą będziemy wywalać, a która by mi pasowała nad TV do eksponowania różnych takich ʕʔ no tylko brak kasy, chęci, czasu...

Teraz przeglądając allegro, szukając pióra Parkera na prezent dla lekarza mamy który przyjął ją na oddział mimo że to nadzwyczajna decyzja i sam powiedział że prawdopodobne że mama już stamtąd nie wyjdzie (,) ale bez tego pewnie by już było po niej (rak to najgorsze gówno), trafiłem na taką ciekawostkę:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/pioro-wieczne-parker-granatowosrebrne

Pióro posiada grawerunek marketingowy mojej byłej firmy OPTIMUS SA


Zorientowanym w temacie starych komputerów nie muszę przytaczać historii Optimusa, przynajmniej tej wczesnej, gdzie Pan Roman Kluska stworzył największą tego typu firmę w Polsce, jednocześnie unikając płacenia VATu przez wyprowadzanie i importowanie komputerów poza granicę. Cóż, to były szalone lata dziewięćdziesiąte i takie machlojki były niestety normalne, ciężko nazwać to łamaniem prawa, chociaż fakt że było to z pewnością jego naginanie - ale przy przewałach jakie wtedy widziała nasza gospodarka to raczej mały pikuś. Tyle że tutaj ktoś zobaczył pieniądze więc postawiono mu zarzuty sugerując umorzenie za udział w akcjach, później z resztą zostały one oddalone. Korupcja, szantaż, zastraszanie, sprawiły że Pan Roman wycofał się z tego biznesu w 2000r, chociaż jego dalsze losy również są ciekawe. Jednak nie był to koniec Optimusa, tzn. owszem, sprzedaż komputerów była już na równi pochyłej, szczególnie że na początku lat dwutysięcznych mocno nadszarpnięto wizerunek firmy, sam proces montażu był wykonywany przez zewnętrzne firmy a Optimus funkcjonował jako spółka akcyjna.
W 2006r Optimusem zarządzał Michał Lorenc. W niejasnych okolicznościach kontrolę nad spółką przejął wtedy prezes firmy Zatra, Michał Dębski, a następnie prezesem został Piotr Lewandowski. W 2007r CBŚ zapukało do ich drzwi. Podwyższanie kapitału, wykup akcji Zatry, działanie na szkodę akcjonariuszy, późniejsza próba wdrożenia procedury upadłości, sprawiły że w 2011 spółkę przejął CD Projekt (a w zasadzie połączyli się co było dla CD Projektu wejściem w inwestycyjny świat), a sprawa przeciwko tym Panom toczy się od lat. Ostatnie artykuły które znalazłem na szybko datowane są na 2017 i sprawa odnośnie tych trzech panów, konkretnie apelacje, dalej były procesowane. Zasądzono paręset tysięcy odszkodowania, a CD Projekt Pana Lorenca pozywał na kolejne pół miliona. Może trzeba poszperać głębiej żeby dowiedzieć się jak to się skończyło.

Tak czy siak, zaciekawił mnie opis tego zwykłego pióra. Kiedyś pewnie robiło wrażenie, być może takie pióra otrzymywali współpracownicy Optimusa? Nazwa konta wskazuje że użytkownik prawdopodobnie nosi imię Michał, czyżby to Pan Lorenc? A może Pan Dębski? Może jeszcze inna postać z burzliwej historii spółki? A jeśli Pan Lorenc, to jak potoczyły się jego losy? Być może teraz spłaca zasądzone kwoty, stąd skończył sprzedając jedzenie dla kotów na Allegro Lokalnie? Co się stało ze zedfraudowanymi środkami? Jaka jest historia tego pióra, co mogło "słyszeć", czy ma jakąś wartość sentymentalną dla sprzedającego? Aż mnie kusi żeby go kupić i zadać parę pytań z nim związanych (chociaż nie liczyłbym na odpowiedzi na wszystkie z nich), z drugiej strony wiem że dla większości osób, gdzie nowe, ładnie zapakowane kosztuje 100zł nie jest to żadna okazja. Ale też gadżety z logo Optimus SA dzisiaj są pewnie rzadkością, niszą. Ładnie wyeksponowany mógłby się odnaleźć gdzieś obok klasycznego PC z budą z charakterystycznym, niebieskim logo.

Tak se piszę ten wpis żeby zająć czymś myśli, ale też lubię sprzęty z historią. Takiego pióra akurat bym pewnie nie używał, ale w mojej pamięci dalej Optimus kojarzy się z tym momentem wejścia polski w erę PCtów oraz wczesnego internetu. Ba, sam Onet został założony przez pierwotny Optimus z lat '90. Pamiętam że patrzyłem z zazdrością na te, jakby nie patrzeć, markowe zestawy komputerowe u znajomych, ja miałem typowego "składaka", ale też był wyraźnie tańszy niż Optimusy w tym dziewięćdziesiątym dziewiątym.

#komputery #pcmasterrace #polska #allegro #ciekawostki #retrogaming ale w sumie to chyba #gownowpis.
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GajowyBoruta: no tak, kiedyś to było popularne. Ciekawi mnie jednak że ktoś użył sformułowania "moja firma", także chyba nie był szeregowym pracownikiem - ale mógł to być również skrót myślowy. Tak czy siak lubię sobie rozmyślać o tamtych czasach więc rozbudziło to poniekąd moją fantazję.
@Odczuwam_Dysonans Co do samego pióra. To jest parker model vector. Straszny badziew bądźmy szczerzy. Jednakże w 90 latach mieć takie pióro to był szpan. Bo trzeba czasem było dać pół wypłaty za nie, a najśmieszniejsze jest to że popularne w tych czasach i wcześniejszych Hero biło je na głowę.
P. S. Cena za to pióro z kosmosu taniej można kupić nówkę nie śmigana tego modelu