Wpis z mikrobloga

Powiedzmy że zawodowo zajmuję się jakąś tam analizą ryzyka i podejmowaniem strategicznych decyzji. Myślałem o tym co zrobił Morawiecki i zresztą cały zachodni świat z lockdownem i dodrukiem pieniędzy. Nie mam oczywiście wszystkich danych ale nikt o zdrowych zmyslach w tamtym czasie nie postapił by onaczej. W tamtym czasie jedynie szury z konfy byly przeciw lockdowniwi. Każdy cywilizowany kraj wprpwadzil lockdown. Szwecja później ale też i też drukowala kase i teraz tez ma i flację najwyzsza od 31 lat. Na tamtem czas nie bylo poprostu danych mówiących ze mozna olać koronawirusa. Bez dodruku upadla by polowa gospodarki i skutki mogly być gorsze. Morawiecki zrobil mase rzeczy źle ale akurat te glowne byly raczej sensowne #koronawirus #inflacja #4konserwy #neuropa
  • 20
@Pozorymyla: po fakcie mozna dochodzić co bylo naprawdę przyczyną. W ogóle nie o to mi chodzi. Chodzi o to że nikt rozsądny nie podjął by innej decyzji. Każdy naukowiec z oficjalnego instytutu mowi ze trzeba wprowadzić lockdown to to robisz. Nikt na podstawie artykułu z 2015 roju by się jie wulamal. Dodatkowo gwarantuje że jakbu w 2019 zrobili wywiad z jego autorami to na 100% by powiedzieli że to taka symulacja
Bez dodruku upadla by polowa gospodarki i skutki mogly być gorsze. Morawiecki zrobil mase rzeczy źle ale akurat te glowne byly raczej sensowne #


@alltan:
Bzdury, Szwajcaria tak nie drukowała i ma mniejszy problem.
Poza tym skąd pomysł, że upadłaby połowa gospodarki? Jedynie gastronomia i usługi turystyczne miały problem, ale to wynik działań rządów, a nie koronawirusa.
@alltan:
No i? Klucz, że "dodruk" nie był odłączony od wzrostu PKB Szwajcarii bo też nie o to chodzi żeby przepalać rezerwy żeby ratować kurs.

Ty lepiej to udowodnij:

Bez dodruku upadla by polowa gospodarki i skutki mogly być gorsze.
@alltan: "wszyscy zrobili lockdown wiec to było najlepsze rozwiązanie i morawiecki dobrze zrobił", lmao xdd

to może mi wyjaśnij czemu prawie każdy kraj zrobił lockdown jak już gówno wybiło? czemu nie zrobili tego wcześniej o chociaż pare dni aby przynajmniej opóźnić uderzenie i być lepiej przygotowany? możesz się wykłócać że za duży koszt dla gospodarki by był i czekali do ostatniego momentu, ale raz że w ten sposób jeszcze większy koszt
@Sinti: wiesz po fakcie to sobie można gadać. Ogólnie schemat działań był prawidłowy (pomijam akcje typu zamykanie lasów). Brak obostrzeń byłby zbyt ryzykowny i jak widać cały świat kierował się logiką a nie czujem. Nawet kosztem kryzysu jaki to wywołało bo tu nie ma wątpliwości że to była głowna przyczyna dzisiejszej inflacji na całym świecie.
Ty lepiej to udowodnij


@LaurenceFass: ale w sensie trzeba ci tlumaczyc co by bylo gdybyś zamknął cały przemysł i patrzył co się stanie? Przypominam że to nie tylko gastronomia stanęła. Ludzie przestali kupować samochody bo nie byly im potrzebne i stanęlo praktycznie wszystko. 85% firm na swiecie potrzebowalo dodrukowanych pieniedzy żeby móc w miarę funkcjonować bez produkcji.
@alltan: no właśnie po fakcie sobie można gadać, kroki trzeba podejmować na bieżąco, wszystkie dane były dostępne, a osoby które mają płacone za to aby takie sytuacje analizować pewnie tych danych miały dużo więcej, jeśli tak jak twierdzisz zawodowo zajmujesz się analizą ryzyka to wiesz o czym mówię

tego nie da się wybronić
to nie były skuteczne i prawidłowe działania, to był bardzo kiepski damage control no ale tak to lepsze
ale w sensie trzeba ci tlumaczyc co by bylo gdybyś zamknął cały przemysł i patrzył co się stanie?


@alltan:
No, ale to nie koronawirus zamykał tylko rząd.
Poza tym w PL j.w. zamknięta była tylko gastronomia i hotele + niektóre usługi. 5-10% gospodarki.
Pompowanie gospodarkami niskimi stopami procentowymi trwało półtora roku, a nie miesiąc kiedy faktycznie nikt nie wiedział z czym mamy do czynienia więc jakby to trwało tylko tyle to
tego nie da się wybronić


@Sinti: czyli reasumując twoją teorię wszyscy się mylili a ty jako jedyny postąpiłbyś inaczej i uchroniłbyś kraj przed inflacją
@alltan: podsumowując zawodowo zajmujesz się analizą ryzyka i nie umiesz podać argumentu który by odparł moją tezę wiec wyjeżdżasz z ad personam ¯\_(ツ)_/¯
@Sinti: czytaj ze zrozumieniem. W 2020 byly jedynie opinie za i lockdown byl najbardziej uzasadniony. Nawet nie bylo artykułu w poważnym czasopismie naukowym że lockdown nie pomoże ale ty to wiedziałeś haha
@Sinti: bo niestety twoj jedyny argument to "nie przekonales mnie" i "nie masz argumentu" to tak na prawdę żaden argument. Wiec należy zakończyć ad personam bo nic ciekawego już od ciebie nie usłyszę
@alltan: przecież ja ci nawet przyznałem rację tylko podważyłem twoją ocenę sytuacji, ty twierdzisz że to były odpowiednie ruchy a ja że to był marny damage control, ale ty nie umiesz dyskutować dlatego walisz ad personam

przecież podałem argument, nawet na wykopie jak koronawirus jeszcze siedział pod cenzura chińską było wielkie poruszenie i ludzie wiedzieli że pandemia będzie, więc jakie że ja tylko wiedziałem

jak jesteś specjalistą od ryzyka i się